STÁVKU DOPRAVCŮ V KRAJI JSME SLEDOVALI ONLINE ZDE

Na hodonínském nádraží informovala o stávce pouze menší cedulka nalepená na vstupu do vestibulu. Vlak do slovenských Vrbovců zůstal na nástupišti. Cestujícím do Brna zajišťovaly dopravu přistavené autobusy. Ty jezdily buď přes Břeclav, nebo přímo bez zastávek. Vytížené příliš nebyly. „Lidi jeli do práce raději autem. Domluvilo se jich víc a cestují spolu. Nebudou přece spoléhat na náhradní autobusovou dopravu,“ okomentovala situaci prodavačka novin Marie Řiháková.

I na ostatních nádražích okresu bylo liduprázdno. Na rohatecké stanici po ránu jen svítila červená světla. Čilý ruch byl jen na přejezdu, kde dopravu urychlovaly zdvižené závory.

Větší nápor měly podle odhadů pocítit autobusy. „Cestujících jsme měli zhruba stejně jako obvykle. Možná i méně. Snad si vzali dovolenou,“ zamýšlel se ředitel hodonínského ČSAD Vladimír Röss.

Ke stávce se přidaly i některé MHD. Na Hodonínsku ne. „Linky městských doprav v Hodoníně a Kyjově jedou bez omezení,“ informovaly webové stránky krajského Integrovaného dopravního systému.

Na silnicích byl dokonce větší klid než obvykle. Podle šéfa dopravního inspektorátu Lubomíra Fridricha dokonce jezdilo méně aut. „Lidé si jasně řekli, že zůstanou doma, nebo půjdou k vodě. Nahlášenou jsme měli jen jednu nehodu. A to cyklista spadl z kola,“ řekl Fridrich. Poloprázdné bylo tak i velké parkoviště u hodonínského finančního úřadu, kde se v pracovní dny nedá už kolem deváté hodiny ranní zaparkovat.

Na stávce nevydělali ani taxikáři. „Dnes je to úplně stejné jako v jakýkoliv jiný den v týdnu,“ shodovali se řidiči taxíků u hodonínského autobusového nádraží.

Ani většina škol nehlásila zvýšený počet absencí. „Na závěrečné zkoušky dorazili všichni. Navíc jsou naši chlapci motorizovaní, protože jsme automobilová škola,“ zažertoval ředitel kyjovské střední dopravní školy František Mazal.

Několik absencí navíc měli ve bzenecké střední škole lesnické. „Co vím, tak nedorazili tři žáci včas. Jsou z jednoho směru. Od zřizovatele máme pokyn, abychom jim to dnes omluvili,“ uvedl ředitel Miroslav Měsíček.

Také řidičům chybělo na sedadlech více školáků. „Vezu jich méně než normálně. Vypadá to, že školy jsou snad zavřené,“ zamyslel se šofér linky Bzenec – Hodonín.

Taky hodonínská obchodní akademie postrádala několik studentů. Veselská ekonomka měla ve čtvrtek asi sedmdesát procent žáků.

Hned ve dvaceti základních a mateřských školách na Hodonínsku se ve čtvrtek ale stávkovalo. K dopravním odborářům se tak přidali i kantoři. „Pět minut se neučilo. To je vše, škola by měla zůstat apolitická,“ řekl Zdeněk Straka z Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství.

Na stávku se připravily i firmy. „Pracovníci přišli všichni. Máme nasmlouvané přepravce a osm vlastních kamionů, takže bylo všecko v pořádku,“ uvedl předseda představenstva velkoobchodu s hutním materiálem Britterm Zdeněk Břečka.

PETR TUREK
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU