Součástí bitvy jsou i manželé Kundratovi z Mistřína. Oba se ke své roli sedláků dostali náhodou. „Oslovil nás kamarád, který bojuje na německé straně. Poprvé jsme se účastnili osvobození Kyjova, dnešní akce je naší druhou," popisuje Kamila Kundratová.

Dvojice se shoduje, že podruhé už jejich role byla lepší. Zato premiéra byla pro ně poněkud překvapující. „Tady už jsme aspoň trochu věděli, do čeho jdeme. Ale v Kyjově chtěli, abychom padli do děje, a tak jsme moc neznali scénář. Šlo spíše o improvizaci. To se ale trochu dělo i tady. Scénář, který jsme znali, se trochu změnil. Ale když člověk improvizuje, je to asi lepší," doplňuje i Martin Kundrata, který při své práci na poli musel čelit německým vojákům.

Z místa za páskou pozorují dění na bojišti stovky návštěvníků. Nejen z regionu. „Přijeli jsme sem poprvé z Uherského Ostrohu. Líbí se nám tu, spokojené jsou především děti. Je dobře, když se dozví, co se vlastně dělo. Vidí to, co se jinak učí jen ve škole. A zejména syn je spokojený určitě, hned po bitvě vyrazí na bojiště sbírat patrony," pochvaluje nápad Alena Ilková.

Naopak pravidelnými návštěvníky jsou i rodina ze Skoronic. „Jezdíme především na bitvu. Mají to dobře propracované, líbila se nám zejména letadla," svěřuje se Růžena Plachá.

Na celodenním programu, který začal už dopoledne, se podílí kolem dvou set účastníků. „Základem jsou vojenské historické kluby z celé České republiky. Někteří se zúčastnili nejenom ukázky bitvy, ale ještě byli i jedněmi z pořadatelů. Za což jim patří dík," říká pořadatel akce Petr Něnička z Military muzea generála Sergěje Jana Ingra.

Pochvaluje si i návštěvnost. Ta je i přes tropické počasí vysoká. „Meziročně nám návštěvnost kolísá. Řekl bych, že letos je tu trochu méně lidí než minulý rok, přesto to odhaduji na dva a půl tisíce lidí. Ideální počasí nám nevyšlo ještě ani jednou. Jedenkrát nám pršelo a v ostatní ročníky se teploty blížily ke třicítce," zmiňuje pořadatel.

Ukázky předvedla i 4. brigáda rychlého nasazení a kluby vojenské současnosti. Do ukázek se letos poprvé zapojil i Lvíček Míra a na své si přišla i dámská část návštěvníků. „Zejména pro dámy jsme přichystali dobovou módní přehlídku," dodává Něnička.