„Zatím čekáme minimálně dvacet minut, dvakrát jsme se na zelenou v koloně posunuli,“ zní ve slunném čtvrtečním odpoledni z prvního osobního auta v řadě. Pod svítící červenou se odpočítávají vteřiny, ale do zelené ještě zbývá přes osm minut.

V tu dobu se nákladní auto přijíždějící od sousedních Skoronic nemůže v rozkopané křižovatce vytočit, takže si pomáhá jedním kolem jízdou po chodníku.

Bezpečný průjezd mezi Vřesovicemi a Koryčany má zajistit nově vybudovaný a vyztužený svah.
VIDEO: Silnici mezi Vřesovicemi a Koryčany přeťaly opravy, mají zabránit sesuvu

„Je to katastrofa, špatně nastavený semafor i silnice na křižovatce. Kvůli tomu, jak to tady vypadá, jsme přestali jezdit do práce autem, dokonce se mi tady tento týden škrábl nárazník. Chodíme tak na vlak. Zrychlený do Moravského Písku nám tady ale nezastavuje, jezdíme tak přes Kyjov,“ svěřila se jedna z místních, která se představila jako Jaroslava.

Komplikovaný je i přechod přes hlavní silnici či odbočení na vlakové nádraží. Auta navíc přejíždějí do protisměru, aby se vyhnuly vystouplým ostrůvkům kvůli kanalizaci.

„Kdo přes Vlkoš nemusí, ať ho nyní raději objede. Samozřejmě se stavbou souvisejí komplikace a ani netvrdím, že je tady všechno bez chyby, ale řidiči by měli dodržovat pravidla silničního provozu. Někteří se ale snaží projet, i když jim na semaforu svítí červená, jiní zase stojí v křižovatce. Lidi za volanty by měli myslet i na to, aby tudy mohla projet sanitka,“ upozornil Petr Něnička, zakladatel zdejšího muzea, které sídlí právě u vytížené silnice I/54.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Opravy si od pátku vyžádaly i nový přesun autobusových zastávek. Některé spoje nabíraly zpoždění. Deníku to potvrdil Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která se na jižní Moravě stará o fungování hromadné dopravy.

„Ve Vlkoši evidujeme problémy, autobusy zde nabírají zpoždění ve špičkách v řádech desítek minut. Je zde dlouhý semaforový úsek a bohužel ze strany stavby nejsou úplně dodržovány podmínky schválené silničním správním úřadem k uzavírce," řekl Havlík.

Silnice I/54, tedy vytížená dopravní tepna nejen mezi Kyjovem a Veselím nad Moravou, ale také mezi Brněnskem a hraničním přechodem Strání, se ve Vlkoši se začala opravovat hned z kraje září.

„Jedná se o opravu povrchu v průtahu obce. Provoz je kyvadlový a řídí ho semafory. Dokončení plánujeme už koncem září,“ informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Následně na tyto práce silničáři navážou opravou dalšího úseku silnice I/54, a to mezi Vlkošem a Kyjovem. „Přesný termín začátku ještě upřesníme,“ dodala mluvčí.

Dělníci opravují silnici I/54 také ve Veselí nad Moravou v Blatnické ulici, a to zhruba dvousetmetrový úsek v blízkosti polikliniky a přilehlé autobusové zastávky. Také tady má být hotovo koncem září.