„Točíme tady moderní melodrama. Něco jako příběh Popelky v dnešní době,“ vysvětlila návštěvu filmařů ruská produkční Anastasia Rozhdestvenskaya. Milotice nyní představují honosné sídlo smetánky v Londýně. Přestože zvenčí zámek absolutně do představy filmařů nezapadá, interiéry prý hodně připomínají Anglii.

„Hlavní role hrají Rusové Taťiana Arnold a Alexander Diačenko, což jsou u nás velmi populární herci. V Čechách ovšem známí nejsou,“ dodala produkční. Kvůli kompletně ruskému obsazení tak náhodní příchozí neuslyší na zámku češtinu. Štáb se domlouvá přes vysílačky. Jimi podává pokyny i režisér Vasiliy Serekov, který se přes techniku ani nevleze do místnosti, ve které se zrovna točí. Sleduje záběry na monitorech ve vedlejších místnostech. Komnatami tak co chvíli zní hlasité: Jiščo raz, vnimánie, které se ozývá celým zámkem až do noci.

Nápor na psychiku však zažívají teď především pracovníci zámku v čele s kastelánem. „Jsou to strašné nervy. Naši lidé musí hlídat, aby tam filmaři něco nerozbili, neodřeli při manipulování s technikou, aby si na nic nesedali. Dohlíží na to průvodkyně,“ říká milotický kastelán Evžen Boček.

Ten také musí vymyslet, jak skloubit filmování s objednanými svatbami a především, jak po odjezdu Rusů dát vše do původního stavu.

„S tím nám umělci nepomohou, to už musíme sami. Nemůžeme si dovolit nechat zámek uzavřený. Naštěstí je duben, takže ve všední dny ještě nemáme otevřené. Možná pojedeme i přes noc, aby bylo vše co nejdříve připravené pro návštěvníky,“ dodává Boček.

Zázemí našli ruští umělci v kyjovském Hotelu Club, odkud vyjíždějí jak do Milotic, tak i do Buchlovic, kde také točí. „Jsou to strašně milí a usměvaví hosté. Je jich tady asi pětadvacet,“ řekla Libuše Sedlářová z hotelu.

I její hosté si tak při pobytu připadají jako na návštěvě Moskvy. „U nás už byla ubytovaná spousta osobností z celého světa. Lidi to vždy překvapí, když se sejdou nečekaně s někým známým. Jedna paní, když tu snídala s houslistou Jaroslavem Svěceným, tak se rozplývala, že má zážitek na celý život,“ usmívá se při vzpomínce hoteliérka.