Druhou části mezinárodní spolupráce je téměř desetikilometrový úsek cyklostezky nedaleko Slovanského hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku. Povede po slovenském břehu. Oba sousední kraje přijde chystaný plán na zhruba čtyři miliony euro.

„O náklady se oba regiony podělí stejným dílem. Osmdesát procent chceme pokrýt dotací. Dalšími asi deseti procenty by měl přispět stát a zbytek pokryjí oba sousední kraje, ze svých rozpočtů,“ popisoval úhradu náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník.

Předseda správní rady společnosti  Hanz Kaufmann CMC for Group.
Místo rulety rodiny. Casino nahradí na osmdesát bytů a tři patra garáží v zemi

Transbordér používá k přepravě vozík zavěšený na kladkách. Jeho stavba má vyjít na zhruba šestačtyřicet milionů korun. „V principu půjde o jednodušší obdobu otevřené lanovky, která návštěvníkům i místním nabídne netradiční propojení obou břehů řeky Moravy ve směru na plavební komoru u Vnorov. Stejně tak například vznikne pátý úsek Moravské cyklostezky od lávky přes řeku Moravu po hrázi až k rozcestníku Adamov-přístav o délce přesahující devět a půl kilometru,“ potvrdila mluvčí kraje Alena Knotková. Připomněla, že díky tomu se ještě více spojí archeopark Mikulčice-Kopčany a jeho okolí.

Deník o snaze pořídit transbordér poprvé informoval už před lety.