Martin Svoboda ze Vnorov zachránil jedenadvacátého prosince loňského roku život patnáctiletému chlapci. Ve čtvrtek ho za jeho jednání ocenila i vyšší místa.

„Jihomoravský kraj včera ocenil hrdinský čin žáka čtvrtého ročníku Střední odborné školy ve Strážnici Martina Svobodu, který neváhal a navzdory nebezpečí pro vlastní zdraví a život vytáhl z řeky Moravy v desetistupňovém mrazu tonoucího spolužáka,“ popsal hrdinský čin mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmelíček.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek na jednání krajského zastupitelstva Svobodovi poděkoval za rozhodnost a obětavost, která zaslouží uznání, a předal mu pamětní list a věcné dary kraje. Členové zastupitelstva pak povstali, když mladého muže oceňovali potleskem.

Martin Svoboda studuje ve Strážnici čtvrtý ročník počítačového strojírenství. „Patří k našim velice solidním studentům. To, co udělal, byl mimořádný skutek,“ ocenil ředitel Střední odborné školy Strážnice Josef Gazdík, který doplnil, že škola Svobodu ocenila nejen tím, že o jeho činu informovala.

„Dostane od nás ještě věcný dar,“ dodal ředitel, podle kterého byly u zastupitelů Jihomoravského kraje vidět slzy v očích. „Myslím, že i sám Martin byl dojatý,“ míní. Protože Martin Svoboda je současně dobrovolný hasič a při záchraně si na pomoc přivolal velitele místní zásahové jednotky sboru dobrovolných hasičů, Hasičský záchranný sbor oba nominoval na udělení Zlatého záchranářského kříže a na medaili Hasičského záchranného sboru ČR Za statečnost.

Letošní maturant se šel loni podívat na řeku Moravu, když uslyšel volání o pomoc a zjistil, že se topí patnáctiletý chlapec. Svoboda vstoupil na led a snažil se mu pomoci. Led byl ale slabý, začal praskat a chlapce ve vodě proud odnesl o dvacet metrů dál. Martin Svoboda svlékl bundu, na kterou navázal ještě šálu. Po několika pokusech se chlapci podařilo šály zachytit. Lékaři konstatovali, že to byla záchrana na poslední chvíli.