Stejně jako někteří další šli včera odpoledne zkontrolovat místo posledního odpočinku svých nejbližších. „I když je hřbitov ještě nad kostelem, tak některá hrobová místa jsou po přívalovém dešti propadlá. To tady ještě nebylo," posteskla si další mutěnická rodačka.

O několik ulic níže, v Krátké, vysoušeli v sobotu večer i v neděli. „Ve sklepě jsme měli asi půl metru vody, vykoupal se nám mrazák, bojler, pračka i sedačka. V zahradě se nám propadl sklep. Hasiči vodu odčerpali, takže teď vysušujeme," přiblížila situaci Lenka Hodesová.

Záchrana sekačky

Největší škody ale živel napáchal u Mutěnického potoka, kde hasiči zachraňovali i sloup elektrického vedení. Hned naproti má svoji dílnu opravář sekaček na trávu Martin Havelka. „Stroje se mi podařilo uchránit tím, že jsem je přemístil," vysvětlil opravář. Některé sekačky tak byly na skříních i dva metry nad zemí. „Voda mi ale zničila kotel. Proud si našel svoji cestu a vyplavil sklep," řekl při vytahování mokrých věcí ze suterénu muž.

O několik domů výše voda vtrhla i do televize, která spolu s dalšími vodou nasáklými předměty vysychala o několik domů dál. Přívalové deště si nevybíraly. Voda se dostala i do sklepa jednoho z místních dobrovolných hasičů. „Ještě v pátek odpoledne jsem vyjížděl k požáru trávy do sousedních Čejkovic. V sobotu jsme zasahovali doma v Mutěnicích, lidé měli zatopené bojlery, pračky a taky auta, dvě tady u potoka a další na hlavní křižovatce na Brno. Tam jsem měl po kolena vody a doma ve sklepě třicet centimetrů," přiblížil sobotní večer Michal Blažek. Podle něj především nestíhala kanalizace. „Dole vznikl takový vodní krunýř. Voda šla z jedné strany od Poddvorovska a z druhé z vinohradů, takže u potoka byla situace nejhorší. Most naštěstí odolal," řekl dobrovolný hasič, který po víkendových zásazích místo odpočinku, dnes zamíří do práce.