„Přesto, že ceny kolem nás rostly, zdražujeme jen mizivě, o jedno procento. Pro čtyřčlennou rodinu bude meziroční nárůst jen třiapadesát korun za rok. Litr vody stojí zhruba dva a půl haléře," informoval obchodně-ekonomický náměstek VaKu Hodonín Martin Galečka.
Náklady například nezvýšil ani změněný kurz koruny. „Za eura nekupujeme vůbec nic, nakupujeme jen od firem z České republiky," podotkl Galečka.
Zároveň upozornil také na to, že vodaři budou k dispozici i o svátcích. „Máme čtyřiadvacetihodinovou pohotovost. Pokud se stane jakákoli porucha na přivaděčích, okamžitě vyjíždí parta, která ji odstraňuje. Podobně jsme v pohotovosti i pro čištění kanalizací," ubezpečil náměstek hodonínského VaKu.
Cena vody (vodné/stočné)
VaK Hodonín - 2014: 28,36/34,60, 2013: 27,93/32,76
Velká n/Vel. - 2014: 24,15/18,4
Vak Břeclav - 2014: 39,33/43,34
SVaK (Uh. Hradiště) - 2014: 38,64/33,46
VaK Vyškov - 2014: 38,53/41,15
ceny jsou s DPH na m3
Ten spravuje vodu i kanalizace pro téměř celý okres Hodonín včetně několika obcí z Břeclavska a Kroměřížska. To ale neplatí u většiny obcí Horňácka. „Od příštího roku budeme mít vodu dražší o korunu a počítáme s tím, že musíme dále zdražovat a přibližovat se ceně VaKu. Naše současná cena totiž nepokryje ani náklady," uvedl starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný.
Zároveň připomněl, že se připravuje připojení Velké nad Veličkou na VaK. „Bude to nějakou dobu trvat, pracujeme na převaděči ze Vnorov k nám. V současnosti máme jen lokální vodovody, takže je někdy problém s množstvím vody a někde s kvalitou. Naše zdroje jsou do budoucna nejisté, proto je důležité, abychom pokryli naši oblast a zároveň i Javorník, Novou Lhotu a Suchov, kde zdroje chybí," vysvětlil velický starosta.
I při poměrně nižší ceně na Hodonínsku lze ještě ušetřit, a to jak na ohřevu, tak na spotřebě. „Největší výdaj mají běžné domácnosti na splachování záchodu, takže ušetří zejména takzvaným dvojím splachováním, tedy se dvěma tlačítky. Na druhém místě zvýšených nákladů je pak koupání v plné vaně horké vody místo sprchování," nastínil zvýšené výdaje Petr Ledvina z ekologického institutu Veronica.
Podle něj je v současnosti trend zejména ve vesnickém prostředí využívání dešťové vody. „Spousta lidí si instaluje nádrže na dešťovou vodu a nenechávají ji jen protéct do kanalizace. Tato voda se dá využít na splachování, dá se v ní prát, umývat podlahy, jde o krásně měkkou vodu. Navíc se zlevňují i rozvodné systémy," dodal ekolog.