Po každoročním zdražování plynu a elektřiny přišla na řadu opět také voda. Lidé z Hodonínska si však oproti ostatním krajům připlatí dvakrát méně. Ceny se totiž zvednou pouze o tři procenta. I tak je ale neustálé zdražování pro většinu lidí obrovská zátěž pro jejich peněženky.

„Je to opravdu hrozné. Výplaty se nezvyšují, ale veškeré energie ano. Opravdu už nevím, co můžeme ještě čekat,“ komentovala zvyšování rozhořčená žena, která si nepřála uvést své jméno.

Hodonínská společnost Vodovody a kanalizace má ale pro zvýšení cen vysvětlení. „Zdražují se všechny vstupy a ani tou mírou zdražení naše představenstvo nepokryje všechny náklady, které jsou vynakládány,“ komentoval ředitel hodonínského VaKu Pavel Koubek. Ten dále doplnil, že společnost navíc musí hledat úspory tak, aby cenu vodného a stočného nezdražila více než meziročně, což potvrdila i v závazku vůči evropské komisi. „Z hlediska projektu Střední Pomoraví Hodonínsko nemůžeme zvyšovat ceny vodného a stočného svévolně. Navíc jsou tyto ceny věcně usměrňovány,“ pokračoval Koubek.

Představenstvo společnosti se proto rozhodlo, že pro rok 2009 zvýší ceny vodného a stočného o 3,1 procenta, což je ve srovnání s ostatními vodárenskými společnostmi v dolní polovině. „Jsme vázání jakousi podmínkou v rámci dotačních pravidel, že naše společnost nebude zvyšovat v dlouhodobém horizontu ceny vodného a stočného nad ekonomicky a sociálně přijatelnou mez,“ uvedl dále Koubek.

Zvýšení vodného a stočného tak pro rok 2009 nebude představovat ani jednu celou korunu za metr krychlový. „Vodné na rok 2008 činilo 20,58 korun, stočné poté 22,74. Pro rok 2009 to pak bude 21,27 pro vodné a 23,48 korun pro stočné. Ceny jsou bez daně z přidané hodnoty,“ upřesnila vedoucí odbytu VaKu Jitka Kokešová.

Zdražování se ale nedotkne všech. Na Hodonínsku se totiž najdou ještě obce, které používají vodu z vlastních zdrojů. Zdražení se tak nedotkne peněženek lidí například v Radějově, Lovčicích nebo Blatnici pod Svatým Antonínkem. Právě Blatnice čerpá vodu z vlastních vrtů. Ty jsou v oboře mezi Lhotou a Uherským Ostrohem. Tamní radnice ani o spolupráci s hodonínskými Vodovody a kanalizacemi neuvažuje.

„Jsme samostatná jednotka. Naši předchůdci, kteří nevstoupili do VaKu, chtěli hospodařit sami. Myslím, že my to také zvládneme,“ komentoval starosta Blatnice pod Svatým Antonínkem Josef Vavřík.