„Režie nahrávacího studia je včetně všech přístrojů potřebných k nahrávání je ale zničená. Škoda dosahuje milionu čtyři sta tisíc korun,“ sdělil ředitel Základní umělecké školy Aleš Smutný.

O havárii vody se dozvěděl od svého kolegy, který šel v neděli o víkendu na zkoušku s Big Bandem. „Volal mi, že vidí něco, čemu nechce věřit, že je to strašná katastrofa a že po schodech, i skrze stropy teče voda. Ihned jsem povolal školnici, aby zastavila hlavní uzávěr vody. Přijel jsem o čtvrt hodiny později a viděl, jak nám ze stropů prší voda,“ zavzpomínal na pohled, který se mu po příjezdu naskytl.

Do školy se sjelo dalších patnáct pedagogů, kteří s sebou přivezli hadry a kbelíky a všichni se pustili do úklidu. „Vodu jsme se snažili co nejdříve odstranit. Nabírala se i lopatkami. Kolik jí ale celkem vyteklo, nedokážu odhadnout,“ zamyslel se Smutný.

Toho nyní čekají jednání s pojišťovnou. Samotná budova sice pojištěná je a podle ředitele peníze na její opravu získá Základní umělecká škola v plné výši, vybavení nahrávacího studia je ale ještě v jednání.

Samotné nahrávací studio poškodila voda jen minimálně hlavní škody, eviduje vedení školy v takzvané režii. Ta se skládala ze studiových monitorů, záznamového zařízení, akustického obložení či radaru.

Jen samotný mixážní pult vyšel na sedm set tisíc korun. Podle Smutného přišlo vytopení v nejméně vhodnou dobu. Právě na podzim se totiž ve studiu rozjíždějí natáčení. „Měli jsme předběžně domluvené čtyři nahrávací víkendy, což je dost. Další by navíc ještě přišly. Pro nás to znamená další příjem ve výši přibližně čtyřiceti tisíc korun,“ spočítal Smutný.

Přesto je rád, že i když havárie vypadala hrozivě a škody jsou značné, pro žáky Základní umělecké školy se podařilo už další den ve většině učeben zachovat výuku. „Díky rychlému zásahu jsme v pondělí kromě jedné učebny vyučovali už ve všech prostorách. Dopoledne se nám podařilo nahodit většinu elektrických okruhů i kotelnu, takže jsme začali topit i svítit,” pochválil snahu kolegů ředitel s tím.

Následky havárie jsou ale ve škole stále znatelné a připomínají ji i stále vysoušeče, které jedou pořád ještě naplno.