POVODNĚ NA JIŽNÍ MORAVĚ:
SLEDOVALI JSME ONLINE

Právě tam museli hasiči začít po poledni evakuovat obyvatelé čtyř rodinných domů.

„Ještě ve čtvrtek večer jsme chodili po dvorcích suchou nohou. Dopoledne už tam byla voda. Kolem oběda se ozval starosta, že situace se zhoršila a je třeba se stěhovat. Od té doby stěhujeme. Měli bychom spát v tělocvičně, ale zůstaneme v domech, v každém alespoň někdo. Do tělocvičny pošleme hlavně děti,“ shodovali se lidé, kteří museli kvůli velké vodě opustit své domovy.

Celý den pak hasiči v Rohatci čerpali z nejníže položené části obce vodu. Pytlů s pískem přibývalo. Na řece Moravě v té době stále platil třetí povodňový stupeň.

Přívaly vody ale nezasáhly jen obce položené blízko řeky Moravy. Například v Kyjově se vylila řeka Kyjovka a zaplavila tamní zahrádky a baseballové hřiště. „Rozmístili jsme tam zákazové cedule. Vše kontroluje městská i republiková policie,“ informoval předseda povodňové komise a místostarosta Kyjova Antonín Kuchař. Protipovodňová opatření byla i v samotném Kyjově, a to na ulici Komenského u cukrárny, za gymnáziem a u rodinných domků u Kyjovky.

„K nějakým škodám v Kyjově určitě přišlo, ale nejsou destrukční,“ uklidnil Kuchař.

Od rána trápila voda také Strážnici. V tamním skanzenu vystoupla spodní voda a jindy suché cesty museli pracovníci zpevnit dřevěnými přechody. „Není to ale nic dramatického. Návštěvníci se nemusí bát přijít,“ vzkázala Eva Rýpalová. Právě ve strážnickém skanzenu ve čtvrtek začal tradiční pořad Abeceda řemesel.

Důsledkem vytrvalých dešťů došlo v regionu k sesuvu půdy, a to v Javorníku u Velké nad Veličkou. „Je to mimo obydlená území na volné ploše. Sesuv neohrožuje ani sloupy elektrického vedení ani vodu,“ uvedl šéf Územního odboru Hasičského záchranného sboru v Hodoníně Martin Červenka. Podle něj propadlá země má na délku asi třicet až čtyřicet metrů.

Další opatření zavedlo také Veselí nad Moravou. Kvůli bezpečnosti místních se rozhodly Služby města Veselí uzavřít tamní zámecký park.

„V parku nastupuje spodní voda, mohou hrozit pády podmáčených stromů. Park jsme procházeli a zatím je to v pořádku, žádný strom nespadl, ale lidé by tam určitě chodit neměli,“ řekl ředitel Služeb Pavel Bouda. Podle něj zůstane park uzavřený minimálně do jedenáctého června, do kdy platí stav ohrožení v Jihomoravském kra­ji.

Od rána klesla hladina Moravy u Strážnice téměř o deset centimetrů.

ZUZANA ČERNÁ
ZDENĚK ŠMÝD

PETR TUREK