Kanalizace v Hodoníně nestačí po přívalových deštích odvádět vodu. Ta pak zaplavuje lidem sklepy. Navíc se na několika místech propadají silnice. Radnice si nedávno objednala generel městské kanalizace. Chce tak prověřit její stav a zjistit, kde a jaké vznikají problémy. Lidé, kterým voda způsobuje potíže, to mohou nyní také sami nahlásit na radnici.
Podle hodonínského zastupitele Františka Antoše, který na problém stejně jako řada dalších lidí upozorňuje dlouhodobě, je například velmi poškozená třída Dukelských hrdinů a ulice Pravoslava Veselého. Kanalizace nestíhá a tlak žene vodu zpět do domů.
„Obyčejně je spoj mezi hlavním sběračem uprostřed silnice a domovní přípojkou poškozený. Tím, že se voda tlačí z kanalizace zpět do domů, vznikne kaverna a následně se silnice propadne,“ upozorňuje na další problém. Díra v cestě je pak podle něj velmi nebezpečná.
„Propady dosahují rozměrů až metru čtverečního a hloubky až po kanalizační sběrač, to je asi jeden a půl metru,“ uvedl Antoš. Obává se přitom, že kdyby se nestihla díra včas označit, projíždějícímu auto by to přinejmenším utrhlo kolo a cyklista by se mohl i vážněji zranit.
Pravoslava Veselého a Dukelských hrdinů však nejsou jediné ulice, kde se lidé obávají každého silnějšího deště.
„Marxova, Sacharovova, Olbrachtova, Národní třída, Štefánikova, částečně Žižkova a Brněnská,“ vyjmenoval některá další problémová místa vedoucí odboru investic a údržby Jiří Štukavec.
Podle hodonínské místostarostky Anny Matějkové je postižená zejména stará Bažantnice. Domnívá se, že nejvíc problémů způsobuje to, že lidé nemají na svých přípojkách zpětné klapky. Ty se při velkém tlaku uzavřou a vodu do domů nepustí. Jenže u starších staveb se ještě nepoužívaly.
Místostarostka uznává, že přívalové deště způsobují problémy. Přestože téměř celou městskou kanalizaci spravuje na základě smlouvy o provozování akciová společnost Vodovody a kanalizace, vyprosila prý už dříve jako krajská zastupitelka dotaci na zpracování generelu městské kanalizace.
„Generel by nám měl říct takovou abecedu, kde kapacita kanalizace stačí, kde ne, abychom, když například děláme územní plány nebo se k něčemu vyjadřujeme, věděli, kde je kanalizace kapacitně přeplněná, kde musíme oddělit dešťovou vodu od splaškové a podobně. Je to taková inventarizace,“ vysvětlila.
Jestli je kanalizace kapacitně dostatečná, se ale podle ní ukáže, až bude generel hotový. Od jara už se zpracovává, na sběrače se osazují měřiče průtočnosti, a hotový by mohl být začátkem příštího roku.
Zastupitel František Antoš generel vítá.
„Zmapuje stav a podle důležitosti havárií by se mělo rozhodnout, co se kde bude dělat. Nejdůležitější ovšem bude na to najít peníze. Třída Pravoslava Veselého a Dukelských hrdinů jsou jedny z nejdelších ulic a kdyby se měly dělat kanalizační sběrače nové, tak to bude stát dost peněz,“ myslí si.
Podle Matějkové se o konkrétních krocích a penězích bude rozhodovat, až se zpracuje generel. To, že zastupitel Antoš vyzývá prostřednictvím tisku obyvatele města, aby své problémy nahlásili vedoucímu odboru investic a údržby, nebo přímo jí, ale přivítala.
„Je důležité, abychom o problémech věděli. Zatím o těch místech, ze kterých se nám lidé ohlásili, už jsme věděli. Každopádně vše předáme zpracovateli generelu,“ slíbila Matějková.