Novinku letošní léto vyzkoušeli také v Hodoníně. „Naše firma si od města adoptovala lípu. Protože chceme zlepšit její stav, tak jsme jí dopřáli nejen hnojivo, ale navíc jsme pro ni pořídili zavlažovací vak, který kořeny průběžně zalévá až osm hodin,“ přiblížila za adoptivní firmu Karolína Štukavcová.

Vak se obepne kolem stromu a napustí zhruba šedesát litrů vody, která po dobu osmi až deseti hodin malými otvory vytéká. Vsakuje do země a zavlažuje kořenový systém.

Hodonín zatím nový způsob zálivky nevyužívá. Nedaleká Břeclav ano. Už druhý rok. „Pořídilo se třicet vaků,“ připomněl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek. Město tak zareagovalo na suché a horké letní klima, které v posledních letech sužuje jižní Moravu.

Patnáctku vaků používají druhým rokem i v Boskovicích na Blanensku, kde zejména na Růžovém či Masarykově náměstí zavedli tento typ závlahy. „Letos se nenakupovaly nové, zatím nám počet stačí. Vaky se střídají, přednostně se dávají k nově vysazeným stromům,“ sdělil mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Letos se k jihomoravským městům se samozavlažovacími vaky přidal i Rousínov na Vyškovsku. Plastové měchy podpořily třeba stromky, které jsou ve svahu, kde voda při zalévání snadno odtékala. „Je to bezvadné. Chystáme velkou výsadbu zejména listnatých stromů, a koupíme pro ně ještě nyní na podzim třicet vaků,“ informovala včera specialistka na veřejnou zeleň z Městských služeb Rousínov Dana Doležalová.

Ředitel Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu a absolvent lednické Zahradnické fakulty Ondřej Feit upozornil na to, že dříve o zavlažovací vaky neměl nikdo zájem. „To se ale změnilo, což je dobře. Zavlažování vaky je vhodné zejména pro mladší výsadbu, kterou se nedaří pracovníkům technických služeb zalévat. Taky umožňuje hospodárnější využití vody, která tak nesteče jinam,“ sdělil Feit.

Zároveň dodal, že na vaky by měla města navázat systémovým přístupem včetně zachycení srážkové vody.

Zavlažování vaky

kde je používají: Břeclav, Boskovice (Blanensko) či Rousínov (Vyškovsko)

objem: většinou 57 litrů (dále 75 i 100 litrů)

varianty: vak a kruh

délka jednoho zavlažování: 5 až 10 hodin

čas napuštění: asi 3 minuty

materiál: polyethylen

cena: od 600 korun

nejčastější využití: nová výsadba a památné stromy