„Lučina má od pondělí takzvané zelené sluníčko, což znamená voda vhodná ke koupání se zhoršenými vlastnostmi. Výsledky jsou relativně v pořádku. Ochlazení vodě určitě prospívá stejně jako deštivé období, ale ne přívalové deště, které všechny nečistoty spláchnou a rozbahní,“ uvedla vedoucí oddělení Krajské hygienické stanice v Hodoníně Jaroslava Švarcová.

Podle ní se i provozovatelé koupališť na Hodonínsku snaží. „Všichni intenzivně ředí vodu a chlorují. Hodně důležité je, aby se lidé před vstupem do bazénu důkladně opláchli pod sprchami u brodítek,“ dodala Švarcová.

Veselské koupaliště v horkých dnech navštívilo denně až tisíc návštěvníků. Proto používají takzvané chlorošoky, které spálí bakterie ve vodě.
„Tyto šoky zabrání množení bakterií. Někteří lidé jsou totiž neslušní a před skokem do bazénu se neosprchují. Ve větší koncentraci lidí se potom kvalita vody znehodnotí,“ povzdechl si strojník koupaliště Veselí nad Moravou František Stodůlka. Shodně to tvrdí i pracovníci ostatních koupališť.

„S vyšším počtem návštěvníků je to poznat. Výkyvy jsou, ale ne moc velké. Stoupne ale spotřeba chemikálií k čištění vody,“ přiznal zaměstnanec ždánického koupaliště Radek Štěpánek.

Mírné ochlazení, které vystřídalo rekordní teploty, odradilo některé lidi, kteří už nyní k vodě nechodí. To má na její kvalitu také vliv. Meteorologové předvídají chladnějších ještě pár dní.

„Víkendové počasí bude střídavé s teplotami kolem sedmadvaceti stupňů Celsia. Od příštího týdne očekáváme zpočátku polojasno a v dalších dnech postupné ubývání oblačnosti a ustávání srážek,“ vysvětlil meteorolog Mojmír Martan. Podle něj budou teploty kolem třiceti stupňů Celsia.