Na místě internátu Obchodní akademie původně bývala hospoda „U Pošty“, hojně navštěvovaná vojáky místní posádky a také „povětrnými ženami“. Této hospodě se přezdívalo „U Šulky“.

Na ulici Velkomoravská, na místě dnešní restaurace „Pod Kaštany“, fungovala dříve hospoda „Zrotal“. V zadní části měla restaurace zařízenou místnost s boxy a malým tanečním parketem, kde hrávala hudba. Tato část restaurace byla velmi oblíbená a často navštěvovaná místními obyvateli.

Při východu z restaurace nebylo možno přehlédnout na protější žluté zdi státního Horního dvora nápis: „Odtud kousek je ten Tousek, malíř pokojů, natěrač taky, obchod s barvami a laky.“ Obchod Tousek stával na místě dnešní České spořitelny.

Nedaleko od tohoto místa s nápisem na zdi stávala restaurace Tatra. Za první republiky to byl zájezdní hostinec „U Procházků“.

V procházce pokračujme dále směrem k Bažantnici a projdeme pod mostem železniční trati Přerov – Břeclav. Původně zde byly podjezdy dva. Mezi nimi vedla cesta do lesíka, kde stával dům pohodného, takzvaného „rasa“. Šlo o městského zaměstnance, který odchytával a likvidoval toulavé psy a kočky. Podle něj se lesíku říkávalo „Rasák“. Tady se scházela různá individua k hazardní hře zvané „orlíček“.

Hra spočívala v tom, že osazenstvo sázelo buď na orla nebo pannu a bankéř držící minci svým hodem určoval vítěze.

JOSEF GRUFÍK