Letos pořadatelé uctili sedmdesáté výročí ukončení druhé světové války. „Hlavní ukázku jsme zaměřili na osvobozovací boje Moravy. Také se předvedla čtvrtá brigáda rychlého nasazení z Tábora, výcvik německých vojáků a ukázka techniky ruské a německé strany," popsala v krátkosti náplň sobotního odpoledne jedna z pořadatelů Andrea Něničková. Ta dodala, že do Vlkoše přijely kluby z celé České republiky, Slovenska a Německa.

V několika řadách se tísnili diváci, kteří sledovali ukázku osvobozovacího boje. Střelba a výbuchy se rozléhaly po celém okolí. Letadla, která létala až nebezpečně blízko, zaujala velké i malé diváky. „Moc se nám líbila auta a ukázka výcviku armády. Nejlepší, ale bylo osvobození. Letadla byla taky super," řekl čtrnáctiletý Lukáš Plášek z Vracova, který se s kamarádem přijel podívat hned na začátek.

Poprvé si nenechal ujít přehlídku ani František Sasín ze Vnorov. „Celá organizace a technika byla perfektně sladěná. Počasí vyšlo, tak co si víc přát?," ptá se sám sebe Sasín.

S údivem sledoval dění na bojišti i místní Pavel Novák. „Jsem odsud. Zatím mi neutekl ani jeden ročník," svěřil se Vlkošan.

Skvěle sehraný boj si pochvalovali i hlavní aktéři. „Dneska jsem tady za dělnickorolnickou rudou armádu. Jsme s několika klubů. Hlavní dynamickou ukázku o osvobození Moravy jsme si opravdu užili," sdělil Alois Zapletal z Kuřimi.

Hned po skončení bojové ukázky přešlapovaly děti nedočkavě za bíločervenou páskou. Vyčkávaly na pokyn pyrotechnika, aby si mohly nasbírat cenné trofeje v podobě prázdných patronů. „Já mám plný kelímek. Spírám vystřílené patrony každý rok. Doma jich mám pěknou zásobu," pochválil se David Králík z Ratíškovic.

Děti, které vojenské technice neholdují, si mohly zajít na skákací hrad, nechat se vyfotit s hadem či využít stánek s malováním na obličej.

Na své si přišly i dámy, pro které připravili pořadatelé dobovou módní přehlídku. Za modelky byla děvčata z okolí Vlkoše. „Máme dvacet kostýmů, které půjčujeme ze spřízněného historického klubu. Jsou opravdu přesně podle dobové módy," upřesnila Něničková.

Podle hlavního pořadatele Petra Něničky se snaží program připravit tak, aby se pobavila celá rodina. Samotná příprava Vlkošských dnů vojenských tradic trvá tři čtvrtě roku. „S organizací jde ruku v ruce i spousta papírování a vyřizování povolení," uvedl Něnička.

Ten dodal, že každoročně se představení mění. „Píšu si sám scénář, podle kterého se ukázka odehraje. Chceme lidem ukázat, jak dříve boje vypadaly," popsal Něnička.

Celý víkend je Vlkoš pod přísným bezpečnostním dohledem. Nic se nenechává náhodě. „Pracuje se s municí a pyrotechnikou, ale díky profesionálům dokážeme zajistit naprostou bezpečnost diváků i účinkujících," řekl hlavní organizátor.

Každoročně pořádání této akce spolkne hodně peněz. „Ty se nám podařilo získat od sponzorů a z dotací od ministerstva obrany," dodal Něnička.