„K pořádání této akce nás vede kamarádství s dalšími kluby vojenské historie a také náš vztah k armádní technice. Jde zároveň o sraz nadšenců, při kterém chceme dětem rozšířit obzory o ukázky strojů přímo v terénu," vysvětlil předseda organizátorů Zdeněk Crhák.

Program má být podobný jako loni. Příchozí se však mohou těšit na větší množství pancéřové techniky. Ta se začne na Pánově shromažďovat už od pondělí. „V pátek nás čeká spanilá jízda po Hodonínsku a okolních vesnicích," přiblížil pořadatel s tím, že jako v minulém roce přilákají zájemce také zaparkované stroje u vjezdu do pánovského areálu. Ten bude za železničním přejezdem po pravé straně za výjezdem z Hodonína ve směru na Mutěnice a Dubňany.

Samotná akce začne v sobotu dopoledne v deset hodin a potrvá až do sedmnácti. „Zahajujeme defilé k sedmdesátému výročí ukončení druhé světové války a pietním aktem. Odpoledne bude k vidění výcvik služebních psů," přiblížil začátek programu bývalý parašutista a tankista československé armády.

Letos navíc uvidí návštěvníci seskok parašutistů z Kunovic. Mezi hlavní dynamické ukázky bude patřit ta motostřelecká v podání Československé lidové armády a následně se představí sovětská a německá vojska v boji o Hodonín. „Rudá armáda bude atakovat obránce, kteří ustupují ze svých pozic na západ. Nebude to drtivou porážkou, ale tak, jak to bylo ve skutečnosti," upozornil Crhák.

V terénu se představí milovníci vojenské historie z celé Moravy i Slovenska. Stáří předvedené techniky bude od čtyřicátých let dvacátého století až do roku 1989. Mezi nimi budou například tři tanky, bojová vozidla či raketomet.

Zájemci se budou moci projet na pásové technice a ti, kteří ještě nedorostli výšky sto třiceti centimetrů, mají vstup na akci zdarma. Chybět nebude občerstvení.