Jeho zájem o minulé, dvacáté století ho přivedl před třemi lety do hodonínského klubu vojenské historie.

Před jeho příchodem se ale klub věnoval hlavně druhé světové válce. „K mému srdci ale více přirostla první světová. Byla ještě o lidské cti. Vojáci nepáchali taková zvěrstva jako pak ve druhé světové," vysvětlil současný místopředseda, proč se hodonínský klub soustředí na období mezi lety 1914 a 1939.

Lukášovi kolegové tak stejně jako on nosí tehdejší vojenský oděv i zbraně. Uniformy jsou ale až na výjimky repliky. „Nedávno jsem si však nechal ušít uniformu francouzského legionáře, kterých je v České republice jen několik. Musel jsem proto sehnat předlohu, látku a také švadlenu," přiblížil obtíže se sháněním dobového mundúru mladý Strážničan.

Zato zbraně repliky nejsou. Některé jsou dokonce střelby schopné. „Sháníme je všechny v armyshopech a na vojensky zaměřených burzách," svěřil se místopředseda klu­bu.

Ten je v současnosti devítičlenný. „Naším čestným členem je i Josef Červenka. Toho v roce 1938 povolali k obraně státních hranic," představil žijící legendu Lexa.

Zato nováčci se hlásí buď na internetu, nebo přijdou přímo na některou akci, které se hodonínský klub účastní. A to i mimo Hodonín.

Kromě čestných stáží nebo bojových ukázek pomáhají hodonínští milovníci první republiky také při natáčení České televize. „Vytvořili jsme uniformovaný komparz do cyklu hraných dokumentů České století i do nového seriálu První republika, který natáčí tvůrci úspěšného Vyprávěj," pochlubil se Lukáš Lexa.

Ten je zároveň členem Československé obce legionářské jednoty Hodonín. „S ní jsme se letos zúčastnili například Vzpomínkové poutě Francií po bojištích první světové války, která byla spojená s velkým pietním aktem v Darney k pětadevadesátému výročí přísahy československých legií," připomněl strážnický legionář.

Kromě toho s klubem plánuje i vlastní akce. „Příští rok uplyne sto let od založení československých legií. Pokud se nám to podaří, plánujeme bojovou akci ve strážnickém skanzenu. Chceme ji ve stylu bitvy u Zborova. To znamená, že československé legie budou bojovat s Rusy," dodal Lukáš Lexa.

RADKA KŮŘILOVÁ