Pátek proto patřil nové akci Bzenecký večer při svíčkách, kde čtyři sta třicet lidí ochutnávalo mladá vína z devíti vinařství. V sobotu na slavnostech už nešlo pouze o víno, ale také o tažení vojsk tří císařů. „Město mělo povinnosti vůči vojskům, která mířila na bojiště ke Slavkovu. Právě při vzpomínce na dvě stě let starou bitvu se v roce 2005 objevila myšlenka na společné konání svatomartinských slavností a setkání vojsk," dodal Čejka.

Proto ve dvě hodiny odpoledne vycházel průvod, ve kterém šli vojáci francouzské, ruské a rakouské armády. Sledovalo je více než čtyři sta návštěvníků, zabalených do několika vrstev teplého oblečení s horkými čaji a svařeným vínem. A měli tak oproti pochodujícím vojákům obrovskou výhodu.

Ti totiž byli oblečení tak, jako před více než dvěma sty lety. „Navíc máme pouze punčocháče. Je zima, tak to tehdy bylo a má být i teď. A je to taková malá generálka před Slavkovem," řekly dvě členky maďarských husarů, kteří patřili k rakouské armádě. Všechny účastníky pak na náměstí čekalo slavnostní přivítání. Po odpálení čestných salv se vojska rozešla směrem k zámku a bitva mohla začít.

Všichni chtěli co nejlépe vidět, a tak se mnozí vydali za pásky, které vymezovaly bezpečný prostor. Organizátoři je proto museli zahnat zpět, aby nedošlo k úrazu. Poslední opovážlivce zaskočily výstřely z pušek následované ranami z děl, při kterých každý poposkočil.

Do akce se dostalo osmdesát pušek, šest děl a vystřílelo se třicet kilo střelného prachu. Vojska francouzských, ruských a rakouských armád čítala sto dvacet vojáků, což bylo rekordní. „Jsme tu už asi po šesté, ale poprvé si naplno vychutnáváme atmosféru bitvy, protože jsme tu byli jinak každý rok s naším vínem," usmála se Erika Petříčková ze Strážovic.

Po bitvě se asi šest set návštěvníků sešlo v restauraci Pod Sokolovnou, kde se uskutečnila ochutnávka mladých i ročníkových vín od osmi vinařů, kterou doplňovaly svatomartinské pochoutky. V pět hodin pak farář novým vínům podle tradice požehnal. „Vinaři se na tento den dlouho chystali, tradice vína u nás totiž sahá daleko do minulosti," uzavřel starosta.