„Tak mají v Hodoníně nového ředitele zoo. Jaký je? Z vlastní zkušenosti vám mohu povědět: Chce funkce…,“ napsal například v dlouhé diskuzi na stránkách Hodonínského deníku diskutující Košťál.

Za nešťastné považuje rozhodnutí městské rady také hodonínská starostka Milana Grauová. Ta bezprostředně po volbě ředitele řekla, že radní měli volit apoliticky. „Problémy, které se v zoologické zahradě řeší, mají prvopočátek už minulých volebních obdobích. Proto se domnívám, že by měl této instituci šéfovat úplně nový člověk, jenž nemá, ani v minulosti neměl vazby na město,“ myslí si Grauová. Právě Koliba totiž v letech 1996 až 2006 zastával funkci starosty.

Do ostré argumentace vůči vyjádření Grauové se pustila místostarostka Zuzana Domesová. Ta jí vyčítá, že to byla právě ona, kdo volbu městské rady zpolitizoval. „Grauová začala mluvit o Kolibovi jako o členovi KDU-ČSL a řekla, že je to špatně. To nám starostka sdělila na zasedání rady,“ pustila se do Grauové její kolegyně Domesová.

Starostka s ní nesouhlasí. „Nechápu, co je na tom politického, když si myslím, že měl přijít do zoologické zahrady nový člověk,“ ptá se.

O jejich výrocích si myslí své také druhá místostarostka Anna Matějková. „Volila jsem demokraticky podle doporučení odborníka, který byl k osobním pohovorům přivolaný. Výroky paní starostky nebudu komentovat, ale myslím si o nich svoje,“ řekla.

Jiří Koliba není podle svého vyjádření ochotný vést s radnicí slovní přestřelku. „Jestli mám dobré informace, tak starostka přizvala do výběrové komise ředitele zoo v Olomouci. A rada hlasovala na doporučení tohoto pána, který mě doporučil,“ řekl.

Devět radních podle Domesové vybíralo ředitele tajně tak, že jméno vložili do obálky. Podle dohody se pak hlasovalo o kandidátovi, jenž získal nadpoloviční většinu. „Tím byl Koliba. Šest lidí pak hlasovalo pro, jeden se zdržel a dva byli proti,“ popsala Domesová. Jestli byli proti jen radní za ODS, jak se spekuluje v internetové diskuzi, nechtěla komentovat. „Právě proto, že se mi tohle politizování nelíbí,“ dodala.

Otázkou nyní zůstává také to, kdo zůstane zoologem v zoo. Odvolaný šéf Miroslav Frais nebo dočasný Jaroslav Hyjánek? Ten chce v zahradě zůstat, ale nechce pracovat pod jednou střechou s exředitelem. „To bych z morálního hlediska nepřekousl,“ svěřil se. Doplnil také, že informaci o jeho odchodu ze zoo rozšiřuje Frais mezi zaměstnanci. „Tvrdí, že se domluvil s Kolibou na svém setrvání v zoo,“ řekl Hyjánek. Zda chce opravdu Miroslav Frais zůstat i nadále v zoo, se Hodonínskému deníku nepodařilo zjistit, protože exředitel nezvedá mobilní telefon.

Vše o kauze exředitele ZOO Fraise čtěte ZDE

JANA RYBOVÁ
VERONIKA HORÁKOVÁ