Ty se budou vyhlášením prezidenta republiky konat ve čtvrtek 28. května a v sobotu 29. května 2010. I když si je většina dotázaných kandidátů vědoma, že volební účast na okrese nebude zřejmě nijak vysoká, přesto věří, že procentuální zisk voličských hlasů právě jim zaručí na další období kýžená křesla v Praze.

„Věřím, že moje místo postupové určitě bude,“ domnívá se dvojka na Jihomoravské kandidátce lidovců a bývalý starosta Hodonína Jiří Koliba. Právě on by chtěl dělat slušnou politiku pro slušné lidi, jak uvedl doslova. „Mezi mé priority ve vztahu k Hodonínsku bude patřit podpora zemědělců,“ uvedl. Ti by podle něho měli mít srovnatelné podmínky, jako například zemědělci v Rakousku či Francii.

Přitáhnout na Hodonínsko peníze z evropských fondů do infrastruktury a pomoci tak zejména starostům menších obcí by chtěla také trojka na kandidátce ODS Walter Bartoš ze Strážnice.

Ten se sice oproti minulým volbám o jednu pozici na kandidátce propadl, přesto věří, že i jeho místo bude postupové. Ze čtvrtého místa se na třetí posunul poté, co pozici lídra ODS pro Jihomoravský kraj musel opustit Mirek Topolánek. Obce potřebují podle Bartoše opravit chodníky, cesty a nové čističky. Vadí mu také byrokratické řízení státu. Jak přiblížil, osmdesát procent agendy, kterou řeší ve své kanceláři, prý tvoří stížnosti občanů na postup úředníků.

Také Ivan Ohlídal věří, že mu jeho výhodná pozice na kandidátce ČSSD přinese úspěch. „Věřím, že naše strana získá na Hodonínsku minimálně třicet procent hlasů,“ předpovídá trojka na kandidátní listině sociálních demokratů. Pokud ve volbách uspěje, bude v parlamentu prosazovat výstavbu rychlostní silnice R 55 a také rozvoj cestovního ruchu na Baťově kanále v návaznosti na vinařskou turistiku.

Úspěch spíše prvních čtyř kandidátů předpokládá Ivo Pojezný za KSČM. Ten na její kandidátce figuruje až na pátém místě. Přesto věří, že za určitých okolností by i jeho pozice mohla vynést postup. Komunisté mají totiž na Hodonínsku podle něho historicky početné zázemí. Prioritou by v případě úspěchu byla pro něj nezaměstnanost a podpora zemědělců, či zvýšení minimální mzdy a důchodu.

Až na dvanácté a zřejmě nepostupové pozici je první kandidát za Hodonínsko za novou TOP 09. Starosta Čejkovic Pavel Novotný by totiž podle svých slov rád ještě dokončil svou rozdělanou práci v obci. Ani Strana zelených nemá podle jejího mluvčího za Hodonínsko své želízko v ohni. Za tuto stranu kandiduje na desáté pozici hodonínský zastupitel Vítězslav Krabička.

Smíšené pocity, zklamání a rozčarování ze stavu politiky u nás zažívá devětačtyřicetiletý podnikatel a kandidát za Věci veřejné Otto Chaloupka z Hodonína. „Rád bych nastartoval proces změn. Trápí mě nízká životní úroveň v regionu a také nechápu, proč například veřejné zakázky v Hodoníně získávají Pražské firmy?“ diví se muž, který většinu života prožil v USA. Ten pro svůj postup potřebuje získat osm procent voličských hlasů.