Politické strany definitivně uzavřely kandidátní listiny pro nadcházející parlamentní volby. Postavení zástupců okresu Hodonín dává tušit, že region ani po dalších volbách nebude v parlamentu chybět.
Kdo se chce už nyní informovat o kandidátech a je zvyklý hledat údaje na tradičním serveru volby.cz, má ještě smůlu. Zatím jsou nejaktuálnější informace o volbách v Jihomoravském kraji na serveru krajského úřadu. „Konec lhůty, ve které bylo možno doplňovat do kandidátní listiny další kandidáty, případně vzájemně měnit jejich pořadí,“ hlásí na webu zveřejněný harmonogram. Nyní přijde na řadu přezkoumávání kandidátek a výzvy k odstranění závad.
Jihomoravané budou vybírat z osmnácti volebních lístků. Konkrétní jména jsou zatím k nalezení pouze na webech politických stran. Ty už taky začaly s kampaní.
„Pokud budu zvolen, jako prioritu svých snah směrem do okresu Hodonín vidím rychlostní silnici R55 a boj s nezaměstnaností,“ předeslal poslanec parlamentu za ČSSD Ivan Ohlídal z Veselí nad Moravou. Právě on by mohl už se svým znovuzvolením počítat. Preference strany jsou příznivé a poslanec je na kandidátce pro Jihomoravský kraj na třetím místě.

Koliba za Ambrozka

Zastoupení by měla mít znovu i Strážnice. Poslanec Walter Bartoš z ODS opět kandiduje. Na krajské listině strany je na pátém místě. Mezi politickými „matadory“ ale poprvé úplně chybí jedna ze stálic - lidovec Libor Ambrozek.
Hodonín by ale neměl o své křesťansko-demokratické zastoupení přijít. Na druhém místě listiny KDU-ČSL, hned za Stanislavem Juránkem, je exstarosta Hodonína Jiří Koliba.
„Libor Ambrozek toho udělal pro Hodonín i jižní Moravu hodně. Je to pro mě svým způsobem závazek. Rád bych šel v jeho šlépějích, byť moje oblast působení bude patrně odlišná, než byla ta jeho,“ zhodnotil své „nástupnictví“ Koliba. Ten už na sebe během kampaně upozornil svou aktivitou za povolení půl promile alkoholu pro řidiče na Moravě.
Z lídrů Hodonínska se vysoko dostal také Ivo Pojezný z Kyjova. Je pětkou komunistické krajské kandidátky. Další lídři už jsou ale na méně výhodných místech. Vítězslav Krabička z Hodonína je jedenáctkou Strany zelených, čejkovický starosta Pavel Novotný u nově vzniklé TOP 09 na dvanáctém místě. Starosta je dokonce přesvědčen, že TOP 09 skutečně uspěje, protože lidé chtějí změnu.
„Svou kandidaturu beru ale spíše jako návod, jak volit, pro všechny, kdo mě znají. Osobně na Prahu nemířím. V Čejkovicích mám před sebou stále ještě hodně práce,“ uvedl Novotný.
Jak se politici staví k problémům ve školství, kultuře či zaměstnanosti se čtenáři dozví v seriálu Deníku, který vychází na straně 2 každé úterý. K volebním urnám se voliči vydají 9. a 10. října.
Anketní otázky
Více čtěte v úterním vydání Hodonínského Deníku