Vše o komunálních volbách na Hodonínsku čtěte ZDE

„Chceme očistu provádět úplně stejně, ale změnu potřebuje organizace práce. Pořád se čistí stejné plochy a zapomíná se na okrajové části města,“ myslí si Valenta. Ten se také domnívá, že Ždánice potřebují opravu chodníků. „V zastupitelstvu jsme se soustředili na opravu silnic. Teď musí přijít na řadu chodníky,“ míní Valenta.

V tomto bodě se shoduje se svým kolegou ze zastupitelstva a lídrem KSČM Janem Hrbotickým, který by rád ve městě zřídil i služebnu státní policie. „Ve Ždánicích máme neblahé zkušenosti s mladými a drogami. Proto si myslím, že by bylo dobré zřídit tady služebnu policie,“ domnívá se Hrbotický.
Ždánický místostarosta a lídr KDU – ČSL Stanislav Trněný ale považuje za prioritní především snížení nezaměstnanosti.

„Ždánicko byl průmyslově velmi silný region, a i když tady stále stojí fabriky, tak vlivem hospodářské krize se u nás výrazně snížila zaměstnanost,“ řekl Trněný a dodal, že blokové očisty jsou oproti tomuto problému jen okrajovou záležitostí.

„Chceme zlepšit komunikaci se zaměstnavateli a soukromými firmami, protože ty zaměstnávají lidi,“ nastínil Trněný. Podle něj by mohlo ke zvýšení zaměstnanosti přispět i vybudování nové průmyslové zóny, která už figuruje v územním plánu města. „Považuji za klíčové přitáhnout firmy do Ždánic,“ uzavřel.

Nezaměstnanost jako problém vnímá i Hrbotický. Ten se ale ptá: „Jak nalákáme investory? V každé fabrice jsou tady volné místa, a to ihned k dispozici, a ještě může podnikatel pronajímat prostory,“ míní Hrbotický.

Ten si také myslí, že opravu potřebuje centrum Ždánic. Shoduje se tak se starostou a lídrem ODS Miroslavem Procházkou. „Za prvořadé považuji opravu ždánického náměstí. Chceme ale po volbách vyřešit i problém s nedostatkem parkovacích míst,“ sdělil Procházka. Podle něj Ždánice trápí i úbytek počtu obyvatel. Ten chce současný starosta řešit výstavbou takzvaných startovacích bytů pro mladé.

K vysoké nezaměstnanosti se Procházka vyjádřil tak, že tento problém netrápí jen Ždánice. „Myslím si, že město může v současné době jen velice těžko ovlivnit zaměstnaneckou politiku místních firem,“ domnívá se.

Lídři vyjmenovali řadu dalších věcí, které by rádi ve Ždánicích a jejich okolí uskutečnili. Lídr Sdružení nezávislých kandidátů Valenta chce například podpořit výstavbu cyklostezky vedoucí do Násedlovic.

Hrbotický chce zase podpořit celotýdenní provoz domu mládeže. „Myslím si, že je také potřeba zvýšit péči o starší generaci. Pořádat pro ně například přednášky,“ míní Valenta.

Se svými volebními soupeři se také shoduje na tom, že opravu potřebuje také mateřská škola. Nutná je také podle ždánických lídrů podpora práce s mládeží, aby se mohli mladí seberealizovat.

OTÁZKA: Potřebují Ždánice stanici státní či městské policie?

Miroslav Procházka,lídr ODS
Myslím si, že by to byl zbytečný přepych. Stačilo by možná personální posílení služebny v Kyjově. Policisté by neměli být limitováni počtem kilometrů. Na obecní policii nemají Ždánice dostatek peněz.

Tomáš Valenta, lídr Sdružení nezávislých kandidátů
Stačilo by, kdyby jednou, nebo dvakrát zajela policejní hlídka do Ždánic. Spíše bych podporoval tuto možnost než zavedení policejní stanice.

Jan Hrbotický,lídr KSČM
Myslím si, že by bylo dobré, kdyby ve Ždánicích byla služebna státní policie. Máme problémy s mladými a drogami. Od myšlenky obecního policisty už jsme ustoupili.

Stanislav Třněný,lídr KDU–ČSL
Už jsme v minulosti policejní stanici ve městě měli a myslím si, že dobře fungovala. Teď je ale úplně bezpředmětné se o jejím zavedení bavit, vzhledem k současné finanční situaci.