On třiapadesátiletý elektroinženýr z Rohatce. Ona šestapadesátiletá zubní lékařka z Hodonína. V prvním kole mu dalo svůj hlas téměř sedmnáct a půl tisíce voličů, díky čemuž skončil před svou soupeřkou s rozdílem patnácti procent. Ji naopak ve druhém kole zvolilo o téměř dva a půl tisíce lidí víc, než tomu bylo minulý víkend. Přesto Aleně Venhodové vyšší počet hlasů v duelu se Zdeňkem Škromachem nestačil a svůj mandát neobhájila. Poprvé tak bude Hodonínsko a Kyjovsko v Senátu zastupovat sociální demokrat.

„Myslím si, že je to velký úspěch. Dík si zaslouží voliči, protože je to především jejich úspěch. Nyní jsme získali takovou pozici, že s námi bude muset vláda počítat. Nebude nás moct válcovat, vládaní většinou v obou komorách, jak tomu bylo doteď,“ reagoval Zdeněk Škromach na svůj úspěch.

Ve druhém kole senátních voleb o jeho vítězství rozhodli voliči. Zatímco v prvním kole senátních voleb jich k urnám přišlo téměř padesát procent, přesněji 47,72, ve druhém kole klesl jejich počet na 27,49 procenta. Pro sociálního demokrata Zdeňka Škromacha o uplynulém víkendu hlasovalo 56,17 procenta voličů, zatímco AlenaVenhodová získala 43,82 procenta hla­sů.

O Senát není zájem

Podle politologa Masarykovi univerzity Lubomíra Kopečka se dala nižší účast voličů čekat. „Lidé nemají o volby do Senátu zájem. V českých poměrech je Senát považovaný za málo významnou instituci,“ uvedl Kopeček.

S touto myšlenkou souhlasí i Venhodová. „Myslím si, že účast byla nízká a sociální demokracii se podařilo zvednout vrstvu lidí, která nějakým způsobem odmítá reformy, nebo se jich zalekla. Senátní volby přišlo podpořit málo lidí,“ míní bývalá senátorka.

Kopeček přitom vítězství rodáka z Rohatce předpokládal. „Zdeněk Škromach měl druhý nejvyšší náskok v rámci republiky. Na místní poměry je to osoba, která je u části místní společnosti poměrně populární. Šance Aleny Venhodové tedy byla malá,“ zhodnotil.

Škromach sice nechtěl hodnotit, v čem byl proti soupeřce o senátorské křeslo ve výhodě, přesto připustil, že jednou z nich bylo i to, že Hodonínsko a Kyjovsko je regionem, ze kterého pochází.

„Myslím, že jedna z těch věcí je, že je to můj region, pro který jsem v minulosti už něco udělal. Věřím tomu, že lidé mají očekávání, že tak budu pokračovat i v budoucnu,“ uvedl Škromach.

„Určitě hrála roli i velká politika, tedy podpora i nepodpora některých návrhů, se kterými dnes ODS přichází. Myslím si, že náš region, který je jedním z nejvíce postižených nezaměstnaností, kde jsou relativně nízké mzda, nízké důchody, tak určitě očekává od vlády něco jiného, než že nebude práce, mzdy se nezvýší a lidé budou mít ještě nižší příjmy,“ uvedl Škromach.

Rozhovor s Alenou Venhodovou a Zdeňkem Škromachem čtěte v pondělním vydání Hodonínského deníku Rovnost