Například v Bukovanech nedávno zveřejnili upozornění pro majitele, aby nenechávali své čtyřnohé mazlíčky pobíhat bez dozoru po venku. „Jsou za své psy odpovědní stejně tak jako obec či starosta za bezpečí občanů," prohlásila bukovanská starostka Jana Šimečková. Jednou už obec s asi sedmi sty obyvateli třeba zaplatila kastraci fenek majitelce, která měla čtrnáct psů.

V nedalekém Věteřově podobnou zkušenost sice nemají, s potulujícími se psy se ale také potýkají. „Problém tady jistě je. Zatím jsme naštěstí neřešili nic vážného," vyjádřila se starostka Věteřova Hana Kolaříková.

Právě odchyt a následná péče o psy představují pro menší obce obtíž. Ve městech tento úkol mají na svých bedrech většinou strážníci. „Řešení má Kyjov velmi usnadněné. O vše se stará městská policie spolu s dobrovolníky," řekl kyjovský místostarosta a předseda mikroregionu Babí lom Antonín Kuchař.

Podle něj ale v obcích okolo Kyjova služba, která by měla zatoulané psy na starosti, schází. „Většinou to dělají laici. Chybí někdo vyškolený," poznamenal předseda.

Když se proto sešlo jedenáct členů mikroregionu, zazněl návrh, který by mohl problém vyřešit. Předběžně počítá s investicí do vyškolení lidí, se založením odchytové služby i výstavbou přechodného umístění pro odchycené psy. „Návrh je teprve v jednání. Pokud projde, služba by fungovala pravděpodobně z Kyjova. Pokud bychom našli vhodné prostory v jedné z okolních obcí, vznikla by tam," přiblížil Kuchař.

V případě, že by si zatoulané zvíře do určité doby nikdo nevyzvedl a nepodařilo by se mu najít jiný domov, putovalo by do hodonínského útulku, který spadá pod tamní zoo. Jen v minulém roce tam našlo útočiště dvě stě devadesát psů, z nichž skoro dvě stovky se podařilo umístit do nových domovů. Dvaasedmdesát si vyzvedli jejich majitelé.

Mluvčí Zoo Hodonín Bohuna Mikulicová upozornila, že při setkání s neznámým psem platí určitá pravidla. „Nejlépe je si ho nevšímat, nehlučet a hlavně nedělat žádné prudké pohyby. Určitě není vhodné dívat se mu do očí, to by pes totiž mohl brát jako výzvu," řekla Mikulicová.

MICHAELA HAVLÍČKOVÁ