K přemnoženým vosám a sršňům vyjíždějí jihomoravští hasiči v posledních dnech čím dál častěji. Ani Hodonínsko není výjimkou. Hmyz si kromě přirozených míst na hnízdění, jako jsou dutiny stromů či díry v zemi, zakládá kolonie i blízko lidských příbytků.

„Nejběžnější jsou dva druhy vos, jeden z nich si dělá hnízda v dutinách. K tomu může právě využít i rám okna. Ten druhý žije zase v zemi,“ řekl odborník z entomologického ústavu Jiří Zelený. Právě v tuto dobu jsou podle něj již odrostlé vosí dělnice, velikost rojů se proto rychle zvětšuje. „Teplé počasí vosám a sršňům přeje, mohou se rychleji rozvíjet a vylétávat za potravou,“ potvrdil Zelený.

Naposled museli hasiči na Hodonínsku vyjíždět k likvidaci bodavého hmyzu v Kozojídkách.

V úterý kolem sedmé hodiny večer Sbor dobrovolných hasičů Kozojídky přispěchal na pomoc místním obyvatelům. „V rodinném domku likvidovali hnízdo vos,“ potvrdil starosta Kozojídek Otakar Březina.

Minulý týden Hasičský záchranný sbor Kyjov vyjížděl do Vřesovic a na začátku července odchytávali roj včel hasiči z Veselí nad Moravou za asistence strážníků městské policie.

Potravu larev vos a sršňů tvoří komáři, kterých je letos na jižní Moravě požehnaně. „Množství komárů je lokálně zvýšené,“ informoval na webových stránkách krajské hygienické stanice odborník na komáry Oldřich Šebesta.

Vosí a sršní larvy se živí živočišnou potravou, až hnízdo odroste, přechází na potravu rostlinnou. „Od konce července až do září vosy nalétávají na sladké plodiny, ovoce a další,“ zkonstatoval Zelený.

Na jižní Moravě museli hasiči v poslední době vyjíždět k dalším pěti zásahům. V Brně likvidovali vosy v mateřské školce na Tučkově ulici.
„Hnízdo nad oknem jsme zničili pomocí spreje a otvor utěsnili montážní pěnou,“ uvedl tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jaroslav Haid.

Jiná dvě vosí hnízda likvidovali v městské části Brna Komín, v parčíku v Urbánkově ulici hnízdo v zemi vytopili vodou z vysokotlakého proudu a ucpali. Tři vosí roje zničili i na Olbrachtově náměstí. Na Blanensku dobrovolní hasiči odstranili dvě kolonie sršňů.

Situace s přemnoženým hmyzem bude trvat do podzimu. „První mrazíky vosy a sršně zničí. Přezimují pouze oplozené matky,“ potvrdil Zelený.

Autorka: Barbora Lahová