Přiláká je nektar. Ovoce kvůli němu nakousnou a znehodnotí. Hrozen, trnka nebo hruška pak začne hnít. Vše kvůli tomu, že mají chuť na sladké. Vosy už několik týdnů trápí nejen lidi na zahrádkách nebo v přírodě, ale i vinaře a sadaře. A přibližně měsíc ještě budou.„Letos je mimořádně mnoho vos. Zničily mi část úrody meruněk i broskví, největší škody udělaly ale na hroznech. Na dvoře mám pětadvacet odrůd a u některých z nich jsem nesklidil nic. Jinde mi znehodnotily až pětasedmdesát procent. Objevují se zde každý rok, ale letošní rok je opravdu špatný," posteskl si kyjovský zahrádkář Blažej Zajíc.

Přibližně desetiprocentní ztráty mají po vosí návštěvě vinaři z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Podle člena tamního vinařského cechu Vladimíra Hanáka mají vosy v oblibě především hodně aromatické odrůdy révy vinné. „Mají silná kusadla, bobuli nakousnou a vysají trochu šťávy. Pak přiletí mušky a začnou šířit infekci. Někdy vosa vysaje hrozen celý a zůstane jen slupka, pak z něj není co vylisovat. Teď se ale ochladilo, tak snad jich ve vinohradech ubude," doufá Vladimír Hanák.

Vosy ale obtěžovaly také návštěvníky Festivalu Na vodě, který se o víkendu konal na Lučině u Tvarožné Lhoty. „Myslel jsem, že jsem dal deku na hnízdo, ale nedal. Vos je zde opravdu hodně," řekl jeden z návštěvníků festivalu.

Dvakrát častěji

Dvojnásobný počet výjezdů mají oproti loňsku kvůli bodavému hmyzu hasiči. Podle mluvčího Jaroslava Mikošky vloni jednotky vyjížděly likvidovat vosy nebo sršně na Hodonínsku od začátku srpna do devátého září šestkrát. Letošní bilance za stejné období: patnáct výjezdů.

Většinou hasiči likvidují hnízda v zemi nebo ve spárách domů. „Používáme buď pesticidní spreje, nebo vysavače na hmyz, které je jakoby rozdrtí. Pokud vylétají z díry, musíme se dostat k hnízdu," uvedl Mikoška s tím, že použití montážních pěn na zalepení vchodu je zbytečné. „Vosy se jím prokoušou. Navíc mají většinou víc vstupních otvorů," poznamenal mluvčí hasičů.

Podle Oldřicha Šebesty z Krajské hygienické stanice je těžké odhadnout, jestli jsou vosy přemnožené. Hygienici totiž jejich počet nesledují. „Pokud ale někdo narazí na hnízdo, může se mu zdát, že je jich víc. V jednom jich totiž může být až deset tisíc," uvedl Šebesta.

Jak doplnil v České republice žije hned několik druhů vos, mezi ty nerozšířenější patří vosa obecná a útočná, které zakládají velká hnízda. „Vosa na člověka neútočí záměrně. Do problému se může dostat v situaci, kdy na ni třeba sáhne nebo ji spolkne s ovocem nebo v nápoji. Jde spíše o nešťastnou náhodu," vysvětlil Šebesta. Jak dále uvedl, vosy živí larvy hmyzem, samy si pochutnají na sladkém.

Nejsou přenašeči žádných nemocí. Problém ale může způsobit jejich bodnutí.

Pro zdravého člověka bude nepříjemné hlavně kvůli svědění, ten, kdo je alergický na vosí bodnutí však může mít vážné následky. „V momentě, kdy vosa píchne i zdravého člověka do oblasti krku nebo úst, tedy tam, kde jsou měkké tkáně, začnou otékat. V takovém případě je opravdu potřeba zavolat záchranku. Stejně jako v případě, kdy vosa píchne člověka, který je na bodnutí alergický," upozornila mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.