V Olšíčkách, které leží poblíž benzinové stanice na výjezdu z Vracova směrem na Vacenovice, chce město vystavět technické a inženýrské sítě pro třiašedesát domů. Podle návrhu by nová obytná zóna zabrala osmdesát tisíc metrů čtverečních. Součástí má být také 126 parkovacích míst u domů a dalších třiadevadesát podél silnice. V plánu je i zeleň, dětské hřiště a chodníky.

Zjišťovací řízení vede odbor životního prostředí krajského úřadu. Příprava dokumentace vyšla město na sto osmdesát tisíc korun. Podle závěru řízení ale vytvoření míst pro domy nemá na přírodu významný vliv.

V opačném případě by nastoupilo další kolo posuzování. „Oznamovateli je uložená povinnost zajistit vypracování dokumentace autorizovanou osobou. Jedná se o takzvanou velkou EIA," uvedla mluvčí jihomoravského kraje Eliška Windová Holešinská. Neúspěch v tomto případě by znamenal konec příprav.

Nyní může město pokračovat v přípravě projektové dokumentace, na základě níž zjistí, jaké budou na výstavbu náklady. Od toho se bude odvíjet, zda zónu připraví najednou, nebo po částech. Dokumentace vyjde na další statisíce, hotová může být na začátku příštího roku. „Následně můžeme přistoupit k výstavbě inženýrských sítí a rozprodávání pozemků," sdělil Repík.

V nedávné době skončil podobný projekt v Dambořicích. Výstavba silnice a inženýrských sítí pro 75 domů tam stála více než šedesát milionů korun.

Vznik obytné čtvrti v Olšíčkách ale pravděpodobně bude znamenat i konec motokrosu ve Vracově. Ten má desítky let dlouhou historii. Od roku 2007 je v Olšíčkách oficiální motokrosová dráha, kterou vede majitel autoservisu Miroslav Somr.

Nedávno se tam konal Fechtl Cup Vracov, který je součástí Slováckého poháru. Po dráze se proháněly upravení i klasičtí pionýři a také pitbiky, což jsou malé motokrosové motorky. Podobné akce lákají až stovky návštěvníků. „Dráhu není kde jinde postavit. Zkoušel jsem místo u lesa mezi Vracovem a Vlkošem, tam by se ale muselo navézt minimálně metr zeminy, navíc by asi nesouhlasili myslivci," uvedl Somr. Chtěl také vykoupit jiné pozemky, tam nastal problém s příjezdovou cestou.