Při sportování se na Silvestra zapotí například v Blatnici pod Svatým Antonínkem. Už po několikáté se totiž mezi tamními vinicemi uskuteční Silvestrovský běh blatnickými vinohrady.

„Poprvé jsme akci před lety naplánovali na Nový rok. Tento nápad ale neuspěl, protože běžci byli společensky unavení,“ zavtipkoval místostarosta Blatnice pod Svatým Antonínkem Antonín Těthal. Akce se další rok přesunula právě na Silvestra a podle Těthala má velký úspěch.

Začátek je ve čtrnáct hodin a zájemci absolvují trasu od blatnických búd na kopec svatého Antonínka, což je asi pět kilometrů. „Každý si s sebou vezme do kapsy slovácký životabudič, takže je to veselé,“ míní místostarosta.

Po návratu do Blatnice pak čeká na vysportované účastníky občerstvení v podobě gulášku, který připravuje sám místostarosta, a na svlažení hrdla svařené víno.

Vůní tradičního maďarského pokrmu bude provoněná i další silvestrovská akce, kyjovská Gulášpárty. Letos zástupci města Kyjovanům rozlijí kolem sedmi stovek porcí. „Zájem je rok od roku vyšší. Začínali jsme na nějakých třech stovkách porcí,“ chválí vedoucí kyjovského odboru školství a kultury Ilona Pecháčková.

Lidé, kteří zavítají od čtrnácté hodiny na kyjovské náměstí, si mohou vybrat ze dvou druhů gulášku, a to hovězího a kančího. Součástí akce bude vystoupení skupiny Návrat a promítání pohádek dětským návštěvníkům. V sedmnáct hodin se mohou všichni ti, kteří na náměstí přijdou, těšit na tradiční ohňostroj.

„Letos máme novinku, ohňostroj by měl být poprvé i s hudebním doprovodem,“ zve Pecháčková a dodává, že zájem ze strany lidí je každý rok větší. „Vloni bylo náměstí zcela zaplněné. Akce je hlavně o tom, že se lidé setkají se známými, a protože je odpoledne, neohrozí se jejich večerní program,“ míní Pecháčková.

Velikou vzácnost čeká na Silvestra Vracov. V tamním kostele svatého Vavřince se pouze na několik hodin zpřístupní inventář kostela v podobě tří zvonů a kostelních hodin.

„Nejstarší a zároveň největší zvon pochází z roku 1604, dva menší jsou pak ze šedesátých let dvacátého století,“ sdělil administrátor vracovské fary Wojciech Zapiór.

Zájemci, kteří by si chtěli prohlédnout nejen zvon, který vracovská fara po dvou letech opravila a zprovoznila, mají možnost od čtvrt na sedm do devíti hodin. „Máme připraven i výklad,“ doplnil Zapiór.

Tradiční půlnoční ohňostroj je připraven také v Hodoníně na Masarykově náměstí.

Poslední den v roce oslaví také například Tasov, a to silvestrovským fotbálkem u svařáku, Radějov nebo Želetice, kde se uskuteční Silvestrovský výšlap.

Více ve středečním Hodonínském deníku