Ti totiž při zasedání zamítli zveřejnit záměr na prodej svého pozemku, se kterým firma Reinvest Corporation pro stavbu obchodního centra počítala.

Tímto krokem de facto dali najevo, že nebudou firmě s jejím záměrem pomáhat. Hlasování předcházela více než hodinová bouřlivá diskuze, ve které místní zastupitelům vyčítali neschopnost, aroganci, pohrdání lidmi i nedostatek snahy. Většinou se totiž domnívali, že prodej pozemku bez problému odsouhlasí.

Proti záměru hlasovalo devět lidí, pro hlasoval jeden, tři se zdrželi hlasování. To v podstatě znamená, že pozemek města při cestě, na kterém měla být část vjezdu do areálu za silnicí, musí Reinvest Corporation oželet. „My městské pozemky nutně nepotřebujeme. Postavíme to i bez nich. Byla by to ale škoda, nechat ve vjezdu nudli mezi pozemky, které budou naše,“ vyjádřil se před hlasováním Martin Grünwald, zástupce investora.

I když tedy rozhodnutí zastupitelstva nezabrání firmě pokračovat v záměru stavby obchodního domu, stalo se především symbolickým vyjádřením. Po něm ale jen těžko bude město tlačit investora k úpravám, které po něm nedávno požadovalo. Na řadu teď přijde už jen klasické řízení se stavebním úřadem. Ten se ale musí řídit platnou legislativou a také územním plánem. Tomu projekt obchodního domu odpovídá.

Místní jsou ale odhodlaní bojovat dál po občanské linii. „Založte občanské sdružení, to se odvolá proti případným povolením. Zburcujte ekology, najděte tam nějakého chráněného mravence,“ burcoval ostatní jeden z místních Jiří Schneer. Odezvou mu bylo hromadné přitakání. Je tedy možné, že firmě se do cesty v budování brzy postaví nové občanské sdružení. Podle výkřiků z obecenstva na zasedání se bude, když o nic jiného, snažit alespoň o co nejdelší oddalování výstavby.

„Oháníte se stavebním zákonem. Zjišťoval jsem si možnosti. Může trvat i léta, než dostanou stavební povolení,“ reagoval další z místních Miroslav Glac.

Klíčový pozemek, který Reinvest Corporation chce zastavět, patří nyní soukromému vlastníkovi. Ten jej koupil přibližně před patnácti lety v dražbě. Momentálně už majitel podepsal kupní smlouvu k prodeji ve prospěch Reinvest Corporation. Dříve jej nabízel několikrát k prodeji i městu. Cena se pohybovala kolem pěti milionů korun. Město opakovaně nabídku nepřijalo. Nemohlo si podle slov zastupitelů dovolit takovou částku z rozpočtu uvolnit.

Obyvatelé Vracova teď odmítají v místě obchodní dům především ze dvou důvodů. Prvním je fakt, že v centru nemá podobná stavba co dělat, druhým pak zhoršená dopravní situace, která provozem obchodního domu vznikne.

Výsledky nedávné ankety pak v rozhodování mnoho nepomohly. Každý si je interpretoval po svém. Stavba obchodního domu získala nejvíce hlasů, což investor bere jako hlavní sdělení ankety. Lidé naopak sečetly hlasy pro všechny ostatní varianty, které pro ně symbolizovaly nesouhlas s obchodňákem. Pak jim vyšlo, že si jej nepřeje čtyřiapadesát procent hlasujících.

Při zasedání zastupitelstva pak diskutující obyvatelé anketu vyhodnotily jako zbytečnou a volali po referendu. To by ale situaci nevyřešilo. I kdyby v něm lidé rozhodli, že supermarket nechtějí, město by jeho stavbu nemohlo jednoduše zakázat. Supermarket má vyrůst na pozemcích, které město nevlastní.