„Vedl nás k tomu veřejný zájem a také fakt, že některé restaurace jsou blízko škol a školek," přiblížil vracovský starosta Jaromír Repík s tím, že v minulosti býval problematický zejména jeden podnik, kde byl podle něj přístup k drogám.

„Před časem tady policisté zlikvidovali skupinku dealerů, kteří už jsou naštěstí z Vracova pryč. Tyto informace mám ale zprostředkované," uvedl Repík.

Vyhlášku chválí i Ivana Vaverková, ředitelka tamní mateřské školy. Nedaleko od ní je totiž bufet, kde se prodávají alkoholické nápoje. „Krok radnice velmi vítáme. Děti nemusí vidět nic, co jim nepřísluší," vyjádřila se ředitelka.

Souhlasí s ní Lucie Čejková z Vracova. „Nelíbí se mi, že děti ze školky vidí přímo lidi, kteří vydatně popíjí," uvedla rozhořčeně Čejková.

Nová vyhláška začne ve městě platit od 1. července. V okruhu padesáti metrů od školských zařízení, zdravotního střediska, dětského hřiště či vlakového nádraží si už panáka alkoholu lidé nedají. „Samozřejmě ale počítáme s výjimkami, které jsme do vyhlášky zahrnuli," potvrdil vedoucí odboru hospodářskospráv­ního Vojtěch Pekař.

Zákazy nebudou platit v období kulturních akcí pořádaných městem. „Také pamatujeme na Silvestra, Nový rok a Velikonoční pondělí," zmínil Pekař.

Omezení se nevztahuje na cukrárny, kavárny a restaurace, které mají předzahrádky, a prostory u stánků s občerstvením. „Podnět k této vyhlášce jsme dostali ze strany strážníků, kteří pozorují, že se po Vracově potulují závislí lidé," uvedl Pekař.

V okresním městě už podobnou vyhlášku používají. Podle mluvčí hodonínské radnice Barbory Lahové má eliminovat negativní dopad požívání alkoholu a drog před dětmi. „Proto jsou úseky vymezené jak v centru, tak kolem škol. Právě vyhláška pomohla strážníkům z těchto míst dostat závislé," dodala mluvčí.