Praktický výcvik byl rozdělen do dvou dnů. „V prvním kolegové cvičili zvláště horizontální stabilizaci štítových a opěrných zdí. Problémy se statickým narušením těchto konstrukčních prvků musí hasiči každoročně řešit většinou po silných deštích a svahových deformacích,“ informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Zdroj: Youtube

Druhý den si hasiči vyzkoušeli zvedání těžkých břemen bez použití jeřábu a záchranu zavalených osob v sutinách a výkopu. „Demonstrovaly se možnosti využití takzvaného opěrného bodu i vybavení, které mají k dispozici příslušníci na vybraných požárních stanicích v Jihomoravském kraji,“ doplnil mluvčí.

Zvláštní tým specializující se právě na zásahy v podobných případech tvoří vždy tři členové jednotek z Blanska, Znojma, Hodonína a Brna. Zkušenosti pak předávají ve svých stanicích ostatním kolegům. „Za několik let se skupina početně ustálila a vyprofilovala do finální podoby, se kterou budeme dále pracovat,“ řekl hlavní instruktor Ondřej Šesták.

Podle Mikošky dnes potřebné vybavení pro stabilizaci konstrukcí a záchranu zavalených osob má již více stanic než v minulosti. „Je tak možné poskytnout pomoc rychleji a účinněji,“ dodal.

Za zásah v Dubňanech hodonínští hasiči a letečtí záchranáři jihomoravského hasičského sboru dostali před pár dny na Pražském hradě ocenění.