Policie obvinila mladíka z Hodonínska z vraždy Roma, kterého měl zapálit v květnu ve dvoře obchodního domu Centrum. „Potvrdila se domněnka, že se nejednalo o nehodu, ale o vraždu,“ uvedla jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková.

Smrt mladého Roma vyvolávala už dříve řadu otázek. Jednalo se o muže, který zneužíval návykové látky. Nejčastěji čichal toluen a ředidlo. „V televizi bylo, že se zapálil sám od cigarety. To je nesmysl, byl to feťák, ale myslelo mu to.

Těžko by se sám polil toluenem. Sice kouřil, když vyptal cigarety, ale je divné, že by se zapálil cigaretou na zádech,“ myslí si Olga Danielová. Mladík podle ní nebyl bezdomovec. Přespával po městě ve sklepech domů a na půdách, ale také u členů své rodiny nebo u kamarádů. Do bytu Olgy Danielové přišel v předvečer vraždy spolu s jejím synem, který byl taky narkoman.

„Den před tím, než se mu to stalo, přišel k nám, umyl se a najedl. Pak jsem mu nabalila nějaké jídlo a oblečení,“ vzpomíná Danielová. Původní verze tvrdila, že se na uhořelém muži vzňal oděv. Na následky popálenin zemřel po pěti dnech v nemocnici v Brně–Bohunicích. Brněnská kriminální policie vyšetřuje čtyři mladíky. Jejich podíl na vraždě není jasný. Zatím byl z vraždy obviněn jeden z nich.

Podle jihomoravské policejní mluvčí Jany Šípkové mu hrozí až pětadvacet let vězení. Z čeho budou obviněni ostatní, není zatím známo.

Uhořel v našich ponožkách

Večer před tím, než ho zapálili, trávil Jan Tót v bytě u svého kamaráda

Jan Tót byl jeden ze známých hodonínských narkomanů. Večer před tím, než ho zapálili, strávil v rodině Olgy Danielové.

„Ten večer k nám Jenda přišel, vykoupal se tu a pak jsem mu dala nějaké oblečení a jídlo. Byl u nás už dřív. Jeden z mých synů je taky feťák a s Jendou byli kamarádi,“ vzpomíná na večer před tím, než Jana zapálili, Olga Danielová. Její syn známý na hodonínské drogové scéně jako tlustý Pepek vodil narkomany do bytu své matky.

„Došel k nám a strašně smrděl, dala jsem mu nějaké oblečení a jídlo,“ říká Olga Danielová. Podle ní má s narkomany soucit, protože jednoho z nich měla doma.

„Jenda od nás odcházel v čistém oblečení, dala jsem mu i nové ponožky, pak jsem se dozvěděla, že uhořel,“ vzpomíná Danielová. Z vyprávění se zjistila, že Jan Tót čichal druhý den po své návštěvě u ní toluen za obchodním domem u pěší zóny. Tam ho prý viděli nějací mladíci, polili ho hořlavinou a zapálili.

Případ se zprvu vyšetřoval jako nehoda, ale později dala policie za pravdu verzi, která se šířila po Hodoníně v ústním podání. Šlo o vraždu. Policie obvinila čtyři mladíky. Jednoho z nich z vraždy.

Existuje podezření, že šlo o rasově motivovaný čin. V těchto místech se často scházejí pravicoví extremisté. V minulosti tu už zbili dva mladíci vietnamského obchodníka.

Olga Danielová je Romka a říká, že sama rasismus nikdy nepocítila. Hůř už jsou na tom její synové. Jeden z nich má dokonce šrám od nože na lopatce.
„Nechci nikoho obhajovat, není Rom jako Rom, ale nelíbí se mi, že tu dělají pořádky sedmnáctiletí fracci,“ rozčiluje se nad útoky násilníků.