„Největší motivací, proč se na ostrov stále vracím, je jistota, že naše práce skutečně přináší rozvoj a pomoc do míst, kde je voda nedostatkovým zbožím," uvedl velitel mise Jan Komínek. Společně s Markem Domesem a Václavem Papežem stráví na Haiti čas až do září.

Tentokrát bude trojice vrtařů působit v severozápadním regionu ostrova, v části Nord-Quest. Tento region postihlo začátkem roku mimořádně dlouhé období sucha.

Mnoho zemědělců kvůli němu přišlo o úrodu. „I proto jsou studny na severozápadě země stále žádanější," upřesnil manažer projektu Praga- -Haiti Ivo Roškanin s tím, že žádostí o pomoc se zajištěním pitné vody na Haiti stále přibývá. Neustále zvyšující se poptávka je ale nad možnosti českých vrtařů. „Naším cílem je samozřejmě vytvořit co největší počet studní. Vše se však odvíjí od peněz, které na projekt máme a získáme. Dosud jsme mohli vrtaře vysílat na Haiti pouze na šest měsíců v roce," upřesnil Roškanin.

Práci dobrovolníkům ztěžuje fakt, že při vrtání studní nemají detailní geologické mapy. Studny hledají bez možnosti servisu nebo nákupu náhradních dílů pro vrtařské stroje.

Rozvojová a humanitární podpora Praga-Haiti, přes kterou dobrovolníci do Karibiku vyrazili, na Haiti působí od roku 2008. Jejím cílem je dlouhodobá pomoc na severozápadě ostrova. Projekt spolupracuje s misijní stanicí Baie-de-Henne a diecézní charitou v Port-de-Paix. Právě v těchto lokalitách vrtaři působí nejčastěji. „Podle OSN je Haiti nejchudší zemí západní polokoule. Jde o politicky nestabilní stát, zmítaný nepokoji a v poslední době navíc pronásledovaný přírodními katastrofami. Pro osm a půl milionu obyvatel je zahraniční pomoc nezbytnou podmínkou k přežití," dodal za Praga-Haiti Vojtěch Jurásek.