Více než padesát metrů vysoký stožár pracuje s nejnovějšími těžařskými technologiemi, jaké jsou momentálně na světě k dispozici. Společnost MND Servisní do něj investovala přibližně čtyři sta padesát milionů korun. Jde o jediný exemplář v České republice.
„Soupravu může obsluhovat jen speciálně vyškolený personál. Na směně je jen jeden skutečný dělník. Profesní karty pracovníků jsou plné různých zahraničních školení,“ uvedl vrtmistr Petr Loučka.

Podle mluvčího skupiny MND Dana Plovajka ocení použití nové techniky především obyvatelé míst, kde zařízení vrtá. „Jednak pracuje velmi tiše, ale velkou výhodou je také, že věž se skládá ze standardizovaných dílů. To znamená, že jejich doprava a montáž minimálně zatěžuje okolí,“ řekl Plovajko.
Každý z osmasedmdesáti dílů vejde do klasického kontejneru, takže ho lze jednoduše převážet kamiony. Tři sta metrů od místa vrtu má hlučnost pouhých padesát decibelů. To si už místní mohli ověřit.

„Zatím to tam teprve montují,“ domníval se včera starosta Dambořic Josef Kratochvíl. Poté, co se dozvěděl, že vrtáky už mají za sebou první stovky metrů, jen uznale pokyvoval hlavou. „Tak to je skutečně nehlučné,“ dodal.

Uvnitř zařízení pracuje jeřáb, nad jehož vzhledem by také obyčejný jeřábník asi jen kroutil hlavou. Připomíná spíše kabinu letadla nebo kosmické lodě. Jeřábník obklopený tlačítky a obrazovkami sedí v pohodlném křesle a jemně pohybuje joystickem.

Také vzhled takzvaného dláta, které vrtá do země, by někomu mohl připomínat sci-fi. „Momentálně ho nemůžeme ukázat, ale jestli jste viděl ve filmu Matrix, jak se stroje snaží provrtat do Sionu, tak je to totéž. Jsou to takové mohutné vrtule,“ popsal s nadsázkou Plovajko.
Podle něj je srovnání práce na novém vrtu a nějakém starším tak markantní, jako by člověk srovnával mezi auty nejnovější Mercedes a Wartburg. Jak z pohledu ekologie, tak i pohodlí při práci.

Pohledu na vrt si lidé z Dambořic užijí jen několik týdnů. Pak už bude jasné, jak významné je případné ložisko nafty a nastoupí instalace čerpacího zařízení. Plošina se přesune na další místo. Použít jde nejen při vrtání vrtu na ropu či zemní plyn, ale také při geotermálních vrtech hledajících teplou vodu.

Dokáže se dostat až do čtyř kilometrů pod zem. Nepotřebuje speciální agregáty na výrobu elektřiny, může se připojit na rozvodnou síť.