„Oznamujeme občanům, že se po Veselí nad Moravou pohybuje muž ve věku asi padesáti let, který vybírá peníze jako příspěvek pro místní Základní organizaci svazu neslyšících a nedoslýchavých. Na tyto žádosti prosím nereflektujte, jedná se o podvodníka,“ píše se na jednom z oznámení, které zástupci Základní organizace svazu neslyšících a nedoslýchavých ve Veselí nad Moravou po městě rozvěsili.
Podvodníka ale lidé nepotkají jen tak na ulici. Jeho kroky vedou do restaurací, ve kterých pak o peníze žádá. Tam si ho také všiml jeden z klientů organizace, která neslyšícím ve Veselí pomáhá. „Přesný popis nemáme. Víme jen, že muž byl vyšší, asi padesátiletý,“ informovala za Základní organizaci svazu neslyšících a nedoslýchavých ve Veselí nad Moravou Marta Kadlecová a doplnila, že organizace neváhala a lidi na podvodníka ihned upozornila, jak pomocí letáků, tak i oznámení ve Veselských listech. „Ten člověk vybírá peníze jako příspěvek pro naši organizaci, což v podstatě poškozuje naše dobré jméno,“ uvedla.
Veřejnou sbírku neorganizují
Organizace podle Kadlecové ani podobným způsobem peníze nezískává. Nemá totiž zaregistrovanou veřejnou sbírku, takže jít na ulic a vybírat do kasičky ani nemůže.
„Od lidí nevybíráme. O příspěvky žádáme vždycky oficiální cestou, a to sponzorským dopisem. Pokud žádáme osobně, tak vždy v zastoupení jednatele nebo předsedy, kteří se prokážou průkazem zmocněnce organizace a občankou,“ vysvětlila obvyklý postup Kadlecová.
Přestože se případ dostal až k tamní policii, zatím se nešetří.
„Na stanici nám řekli, že pokud nemáme nějaké bližší informace, nebo muže při podvodu nikdo nechytil, tak nemohou nic dělat. Doporučili nám ale, abychom lidi o podvodníkovi informovali,“ řekla Kadlecová.
Přivolat policii včas
Podle hodonínské policejní mluvčí Radky Poláškové jsou přitom popis pachatele a to, jak rychle lidé policisty přivolají vždy velmi důležité okolnosti.
„Chce to zareagovat hned, protože ten člověk může mít někde opodál auto, může přejet jinam a my už ho nenajdeme. Také je dobré všímat si zvláštností, co měl člověk na sobě a také napřílad i vyhlédnout si, kam jde, jestli nasedá do auta a v tom případě si napsat poznávací značku. To nám vždy velmi pomůže,“ uvedla Polášková.
„Pokud se někdo vydává za jednatele svazu nebo firmy, kterou nezastupuje a způsobí jí vážnou újmu na právech tím, že někoho uvede v omyl, dopouští se trestného činu poškozování cizích práv,“ doplnila. Za ten může jít až na dva roky za mříže. Teď tedy záleží na tom, jak zareaguje samotná organizace. Ta totiž může podat na podvodníka trestní oznámení.