Aniž by se zájemci zvedli ze židle, mohou se podívat na kapli svatého Josefa Kalasanského, vlastivědné muzeum, radnici nebo infocentrum. Na virtuální prohlídku navazuje i projekt prohlídky kyjovské nemocnice.

K vytvoření modulu se zastupitelé nechali inspirovat podobnou službou v Jablonci nad Nisou či Bratislavě. „Projekt virtuální prohlídky byl rozpracovaný už od podzimu. Teď v srpnu jsme doplnili i další pohledy města," sdělila za Informační centrum Kyjova Dita Šimanovská.

Zkušenosti s internetovou projekcí památek mají také ve Veselí nad Moravou. Za pětadvacet tisíc pořídili službu na konci minulého roku. Zatím jsou s ní spokojení. „Smysl určitě má. Dnes je atrakcí strašně moc a v popiscích vypadají daleko pěknější než ve skutečnosti. Lidem už nestačí si o památkách číst, chtějí je rovnou vidět. Fotky mohou v některých případech klamat, proto je virtuální zobrazení ideální," myslí si referent Turistického informačního centra Veselska Lukáš Báborský.

Města a obce, které mají virtuální prohlídky
- Kyjov
- Hodonín
- Veselí nad Moravou
- Strážnice
- Čejkovice
- Kostelec u Kyjova
- Milotice
- Mikulčice a další

Trojrozměrné zobrazení památek nemají pouze velká města. Například Kostelec u Kyjova je využívá také. Tam prvotním účelem prohlídek přitom není přilákat turisty, ale doplnit internetové stránky o živý obraz obce. „Všimli jsme si, že se na naše stránky chodí dívat hodně lidí ze zahraničí. Přece jen potomci kosteleckých rodáků žijí po celém světě. Už se ozvali třeba lidé z Argentiny," uvedla kostelecká starostka Vlasta Lochmanová.

Technologie virtuálních prohlídek do České republiky dorazila zhruba před dvanácti lety. „Nejvíce zakázek v této oblasti bylo v rozmezí let 2007 až 2009. Kromě obcí se přihlásily i restaurace nebo hotely," připomněl jednatel společnosti iStudio Jiří Blažek.

Města se více než v minulých letech spoléhají na moderní techniku a především internet při své propagaci. Na svých webových stránkách kladou důraz hlavně na vizuální stránku, proto se natáčí propagační videa. „Virtuální prohlídky vnímáme pozitivně. V posledních letech se stávají velmi populárními. Zájemce si navíc může přečíst informace o památkách," řekla ředitelka jihomoravské Centrály cestovního ruchu Zuzana Vojtová.

MICHAELA HAVLÍČKOVÁ