„Brání volné hospodářské soutěži. Bude mít negativní vliv nejen na rozpočet města, ale nese s sebou i rušení pracovních míst, likvidaci části podnikatelů a příjmů pro pronajímatele nemovitostí, kde jsou herny provozované,“ odůvodnila předkladatelka Terézia Mlýnková Išková.

Psali jsme k tématu => Svobodní se postavili za herny. Vyhlášku proti hazardu v Hodoníně chtějí zrušit

Její návrh v úterý v podvečer získal překvapivě velkou podporu, a to i z řad koalice. Nakonec ke zrušení vyhlášky chybělo jen pět hlasů.

Proti hlasovalo jen kvarteto zastupitelů, což možná zapříčinilo i vystoupení Petra Sani z Asociace herního průmyslu. Jeho firma i sdružení se totiž cítí negativní dopad této vyhlášky. „Zvažujeme podat stížnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli poškození investičních záměrů našich i obchodních partnerů. Ze strany města totiž nebyl žádný signál ani férové předjednání s námi, že ve vyhlášce půjde o nějaké tvrdé vymezení kasin,“ řekl zástupce asociace. close Pro zvětšení klikněte. info Zdroj: DENÍK zoom_in

Místostarosta Ladislav Ambrozek hájil prosincovou vyhlášku především z ohledem na to, že kasina mají přísnější pravidla provozování než herny.

Tomuto nařízení znamenající pro Hodonín konec heren předcházela čtyři léta jednání, hlasování, petic či návrhu na obecní referendum. Její součástí je přechodné ustanovení, které umožňuje provozovat sázkové hry, jež dostaly povolení před nabytím účinnosti vyhlášky, a to od deseti hodin dopoledne do tří ráno.

Jak už dříve řekl místostarosta Vítězslav Krabička nové omezení nebude mít letos na městské příjmy vliv. „Úbytek ovšem bude značný až v roce 2018. Předpokládáme víc než o polovinu,“ přiblížil Krabička.

Hodonínská městská kasa měla v roce 2015 příjem z hazardu téměř pětatřicet milionů korun. Minulý rok přesáhl už třiačtyřicet milionů korun.

Psali jsme k tématu => Zastupitelé rozhodli. Herny skončí. Zůstanou jen kasina

Od začátku roku 2012 platí v Břeclavi obecně závazná vyhláška, ta na území města plošně zakazuje provozování výherních automatů. Vyhláška zahrnovala tříleté přechodné období, kdy se nepovolovaly nové automaty a končila platnost přístrojů již povolených. „Za tuto dobu klesl počet provozoven s výherními automaty asi na třetinu původního stavu, tedy na dvaadvacet,“ vyčíslil referent pro vnější vztahy břeclavského městského úřadu Jiří Holobrádek s tím, že od 1. ledna 2015 začal plošný zákaz platit naplno a ministerstvo financí zahájilo správní řízení o odejmutí povolení.

Ve Znojmě regulují hazard vyhláškou z konce roku 2013, omezení se týká především centra, na celém území města pak sázkové hry a loterie nelze provozovat v pracovní dny mezi šestou a osmou hodinou raní.