Měsíc strážníci městské policie upozorňovali lidi, kteří se osvěžovali na veřejných místech. Dnes už si „výpitci“ musí svého oblíbeného lahváče dát někde jinde, protože za popíjení na veřejnosti už je městští strážníci pokutují.

„Strážníci městské policie nejdřív upozorňovali lidi, kteří si dopřávali alkoholu na zakázaných místech, protože ne každý je z Hodonína a ne každý si vyhlášku přečte. Po měsíci už policisté lidi pokutují. Bohužel se ve většině případů jedná o ty, kteří nezaplatí pokutu na místě a vymáhání je složité,“ řekla místostarostka Hodonína Anna Matějková.

Za dobu, kdy strážníci za popíjení pokutují, uložili lidem třicet blokových pokut. „Do šestého srpna se na pokutách za pití na veřejnosti vybralo něco málo přes jedenáct tisíc korun,“ informoval ředitel městské policie v Hodoníně Jindřich Vašíček.

Vyhláška podle něj městské policii hodně pomohla, protože lidé holdující alkoholu se přesunuli tam, kde nejsou tolik vidět a svým chováním nepobuřují ostatní. Mezi problémovými opilci se však našli vytrvalci, kteří se se svým oblíbeným bufetem a lavičkou v parku jen těžce loučí.

„Určití jednotlivci si některá místa velmi oblíbili a ve většině případů jsme pokutovali právě ty nepoučitelné. Mezi nejproblémovější lokality patří „starý“ Kaufland v ulici Konečná a vlakové nádraží, kde padlo asi nejvíc uložených pokut,“ dodal Vašíček. Míst, kterých se vyhláška týká, je však hned několik. Konkrétně parky, opravené Masarykovo náměstí, areály základních a středních škol, pěší zóna, zastřešené autobusové zastávky, okolí sportovní haly, areál lázní a nemocnice, obchodní centrum Cukrovar, některé bufety a již zmiňované vlakové nádraží a Kaufland na ulici Konečná.

Podle místostarostky Matějkové se však radnice setkává již dnes s tím, že ti, kteří se v parcích a na dalších místech opíjeli, se tady již neobjevují. „Cílem vyhlášky bylo dostat problematické lidi z míst, kde byli na očích a svým chováním obtěžovali veřejnost. Můžu říct, že dnes už se objevují výsledky a z některých lokalit pomalu, ale jistě tato známá esa mizí,“ uvedla Matějková.

Hodonínští mají také možnost bezplatně zavolat na městskou policii. Pokud vidí, že někdo vyhlášku porušuje, může jeho chování oznámit na čísle 156.
Zákaz popíjení se však nevztahuje na akce, které pořádá město a organizace, jež před uspořádáním kulturní události požádají radnici o povolení.
„Například na Svatovavřineckých slavnostech a dalších významných akcích města se alkohol popíjet může. Vyhláška se vztahuje na lidi, kteří se zdržují dlouhodobě na určitých místech a konzumují alkohol či jiné návykové látky,“ informovala mluvčí radnice Petra Kotásková.