„Výhon je dost problematická oblast a připadá mi to tady trošku jako v Kocourkově," prohlásil na posledním jednání hodonínských zastupitelů Jiří Polášek.

Je jedním z těch, co na Výhoně chtějí stavět, ale postrádají stavební povolení. „Každé město, které pro místní nabízí stavební pozemky, tam nejdříve vybuduje infrastrukturu a silnice, pak parcely teprve nabídne. Nevím, kde se stala v předchozích letech chyba, že zdejší zahrady někdo schválil jako stavební pozemky," postěžoval si muž.

Právě technické a dopravní zázemí totiž podle právního odboru chybí k tomu, aby lidé mohli stavět.

Vedení radnice na minulém zastupitelstvu přišlo s řešením v podobě plánovacích smluv mezi městem a šesti vlastníky pozemků. Dohoda mimo jiné obsahovala závazek města, že infrastrukturu nechá dodělat. Jenže k jejich schválení chyběly dva zastupitelské hla­sy.

Smlouvy mohly při nízké účasti projít jen se svolením opozičních Nezávislých. Jejich kompletní kvarteto ale nehlasovalo. „Návrhy řešení, které nám vládní koalice předkládá, nevedou ke kýženému cíli a jen odkládají skutečné řešení nakupených problémů. Stavební úřad nechce vydat stavební povolení z důvodů, které nejsou vlastníci pozemků schopní ovlivnit. Aby se jen vyhnul odpovědnosti, přehrává nesplnitelný závazek na město, potažmo jeho zastupitele. Bez plánu akcí, bez peněz v rozpočtu, které by dokládaly přesný časový harmonogram, aby z něj bylo zřetelné, že za deset let je splnitelný závazek," vyjádřil se za Nezávislé jejich lídr Igor Taptič.

Uskupení má přitom k problematice v rukou i právní analýzu. Podle ní je uvažovaná smlouva, především s ohledem na ohrožení městského rozpočtu na deset let dopředu, neskutečně riziková.

Navíc se nakonec proti připraveným plánovacím smlouvám obrátili i majitelé pozemků. „Žadatelé nechtěli na smlouvu přistoupit, protože v ní bylo uvedeno, že dostanou stavební povolení, až bude vybudovaná kanalizace, která bere vodu z Výhonu," přiblížil místostarosta za Změnu a garant právního odboru Vítězslav Krabička.

Připomněl, že na konci roku nastal problém, když poslední parcelu v plánovaném vedení stoky koupila od státu pražská firma. Ta podle městského právníka Petra Spaziera ale nemá zájem pozemek prodat. „Hledáme tak nové řešení, kudy odvod kanalizace povede," uvedl Krabička.

Právě tato dešťová kanalizace je však podmínkou pro zajištění potřebného technického zázemí na Výhoně. Ve hře zůstává nejjednodušší řešení, cizí pozemek obejít.

Pro odložení plánovacích smluv je nyní i místostarosta za sociální demokraty a garant rozvoje města Jiří Janda. A to i když o jejich schválení před tím jako vlastník tamní parcely žádal. „Smlouvy se nám nelíbí, zatím máme naznačené asi tři možné cesty, jedna je pravděpodobnější. Doufám, že návrh bude už na příštím jednání zastupitelstva," dodal Janda.