Požehnání od svatého Petra, patrona rybářů, nejspíš dostane Daniel Fuksa. Spolu se snoubenkou totiž hodlá vstoupit do manželství při svátku všech rybářů – výlovu rybníka. Svatba na Písečné u Lužic bude zpestřením programu slavnostního výlovu rybníka Dvorský. Ten začíná 27. října a s ním hlavní výlovy na Hodonínsku.

„V menším rozsahu jsme začali už před dvěma týdny. Ty nejdůležitější výlovy nás ale teprve čekají,“ uvedl člen vedení společnosti Rybářství Hodonín Radek Čučka. Podle něj mohou spotřebitelé očekávat na vánočním trhu dostatek ryb. S odhadem cen byl však opatrnější.

„Stále se nad tím spekuluje. Předpokládá se však zvýšení cen. Je to i kvůli letošnímu podražení obilovin, jimiž se ryby živí. Ještě ale máme před sebou nejdůležitější výlovy. Neznáme tedy celkové množství ani jakost ryb,“ vysvětlil Čučka. Přesto naznačil, že cena se zvedne o pět až sedm korun. „Bez daně z přidané hodnoty tedy zhruba na více než šedesát korun za kilo ryb první třídy,“ odhadl Čučka. Podle jeho slov bude ryb celkově dostatek. I když těch velkých, výběrových, pravděpodobně méně než v minulých letech.

„Je to kvůli teplému a suchému létu. Teplá voda obsahovala menší množství kyslíku. Ryby proto měly méně potravy, než by potřebovaly,“ informoval zástupce Rybářství Hodonín.

Myšlenky však mají rybáři i jinde. Tento víkend je čeká tradiční výlov rybníku Dvorský, jednoho z největších rybníků na Hodonínsku. „Je to slavnost pro všechny rybáře. Vždycky tam bývá moc lidí. Kromě výlovu jsou tam totiž zajímavé doprovodné akce,“ těší se dlouholetý rybář Miroslav Dvořák z Dubňan. Pořadatelé připravili pro návštěvníky řadu atrakcí. Krom tradičního pasování do rybářského cechu také Kolo štěstí.

„Kdo si zatočí, může vyhrát rybu z loterijní nabídky,“ poznamenal Čučka. Chystá se tam i svatba.

„Se snoubenkou jsme v televizi viděli několik netradičních svateb, tak jsme se rozhodli tu naši uspořádat při slavnostním výlovu. Jen doufám, že nám bude přát počasí,“ uvedl Daniel Fuksa.

Další info: Hodonínský Deník, pondělí 22. října 2007