Odhadnout konečné výnosy si však zemědělci v současné době ještě netroufají. Někde totiž žně odstartovaly teprve nedávno. „Nemohu říct, jaká bude letošní sklizeň, začali jsme v pondělí," sdělil za strážnický Žerotín Karel Koluch.

Zemědělci přibližný výnos znají pouze u ozimého ječmene. Navzdory počasí by mohl být dobrý. „Sklizeň ječmene je ve druhé polovině, nyní jsme asi na pěti a půl tuně z jednoho hektaru. Řepky ozimé zatím pěstitelé sklidili asi tři procenta," uvedla ředitelka agrární komory v Hodoníně Milada Zimáková.

Podle ní je u ječmene možné očekávat průměrnou úrodu. Záleží na lokalitě. „V místech extrémního sucha, což je například v okolí Prušánek, Ratíškovic, Strážnice nebo hodonínského Pánova, bude výnos nižší. Naproti tomu v oblastech s vyšší hladinou podzemní vody bude sklizeň lepší," přiblížila Zimáková.

S letošním množstvím ječmene jsou spokojení například v čejkovickém zemědělském družstvu. Z polí si přivezli více než šest tun této obiloviny. „U tak suchého roku se jedná o malý zázrak. Báli jsme se obrovského sucha, takže si nemůžeme stěžovat," vyjádřil se ředitel společnosti Zemědělská Čejkovice Tomáš Martinec.

Také v Čejkovicích se kombajny chystají vyrazit na pozemky, na nichž roste řepka. Plány ale může zhatit počasí. Meteorologové předpovídají, že v následujících dnech přijde déšť. Pršet by mělo až do pondělí, což se může odrazit na kvalitě sklizně. „Když do zralého obilí naprší, mohou se z plodiny ztrácet pekařské hodnoty. Voda proto pro žně ideální není," uvedl Martinec.

Zároveň upozornil, že déšť naopak napomohl při sběru višní, do nějž se Čejkovičtí v těchto dnech pustili. „O víkendu trochu napršelo a setřásání šlo dobře. Višní letos bude zhruba o třetinu méně než vloni, protože stromy neměly ideální podmínky pro kvetení," nastínil důvody poklesu Martinec.

V Mikulčicích na vhodnou zralost obilovin teprve čekají. Z několikadenních dešťových srážek proto obavu nemají. „Pokud se bude jednat jen o čtyři dny, tak se nic neděje. Doufám ale, že nebude pršet třeba jeden nebo dva týdny, to už by bylo horší," řekl Radovan Mančík z mikulčického Zemědělského podniku, kde v týdnu začali se sklizní triticale. „To je jediné, co můžeme séct. Stále nejsou úplně nejlepší podmínky," doplnil Mančík.

Slabší úrodu očekává například zemědělec Josef Machala z Veselí nad Moravou. „Bylo docela sucho, takže počítám s tím, že letos sklidím o něco méně než minulý rok," předpokládá Machala.