Právě jím vedená kandidátka Společně pro Veselí, která sdružuje TOP 09 a nezávislé osobnosti, obdržela nejvíce hlasů. Mezi jednotlivými kandidáty byly preference voličů jiné.

Petr Kolář skončil třetí, jeho kolegyně ze sdružení lékařka Eva Bezděková druhá a zvítězil občanský demokrat a současný starosta Miloš Kozumplík. „Za hlasy, které mně občané přidělili, velmi děkuji. Beru to také jako ocenění mé dosavadní práce. Jak jsem již před volbami avizoval, o post starosty se ucházet nebudu,“ sdělil Hodonínskému deníku Rovnost pětašedesátiletý starosta.

Je přesvědčený, že je třeba dát prostor mladším a novým zastupitelům. „Bude-li zájem, jsem připraven být nápomocen,“ doplnil Kozumplík.

Lídryní ODS však byla předsedkyně místního sdružení strany Evelína Jochová. „V pátek máme nejbližší jednání, na programu bude i rozdělení funkcí. Variant je několik, ale záleží na řadě faktorů,“ uvedla Jochová.

Křesťanští demokraté počítají pouze s obhájením postu místostarosty i druhého člena rady. „Záleží nám na programu, především na kvalitních sociálních službách, aby se dostalo pomoci těm, co ji potřebují. A také na péči o památky,“ vyjádřil se lidovecký předák a místostarosta Petr Kolařík.

V jednadvacetičlenném zastupitelstvu se nepřeskupily síly jen v koalici, ale i v opozici. Na tři mandáty posílilo ANO 2011 a také Veselská volba, která po předchozích ztrátách získala podobnou důvěru jako v roce 2002. „I tak jsem smutný, že ve Veselí přišlo k volbám jen čtyřicet procent voličů. My budeme aktivní opozicí bez servítek, víme, kde jsou problémy města,“ prohlásil lídr Veselské volby a bývalý místostarosta Vilém Reichsfeld.

V minulých volbách spadli z vítězné vlny sociální demokraté. Pád nezastavili, ze sedmi mandátů mají nyní jen dva. „Naše strana je celorepublikově ve velmi špatné kondici, a to se muselo projevit i na komunální úrovni,“ domnívá se bývalý poslanec a ještě minulý týden veselský zastupitel Ivan Ohlídal.

Ten se trochu kuriózně a především těsně stal po dvaceti letech v zastupitelstvu až prvním náhradníkem. O pouhé dva hlasy ho totiž porazila jeho partnerka, lékařka Yvona Pavlicová, která tak mandát obhájila.

Dosluhující starosta v pondělí uvedl, že ustavující zastupitelstvo svolá zřejmě začátkem listopadu. Předcházet mu má podpis koaliční smlouvy.