Dřeviny, které vytvořily alej přátelství, dobrovolníci vysadili v blízkosti vodní nádrže Lužák. „Souviselo to také se Dnem Země, protože jsme sadili i na dalších místech. Celkem jsme vysázeli pětadvacet stromů a sto keřů," sdělil lužický starosta Jaroslav Kreml.

Stromy vysázené na výraz přátelství s partnerskou obcí ve Francii jsou odrůdou speciálně vyšlechtěnou pro tuto příležitost. „Vytvořil ji pan Kubiš z Lužic. Jde o křížence francouzských mirabelek a trnek. Vzniklou odrůdu pojmenoval Louis, což je zkřížení jmen obou obcí," přiblížila místostarostka Lužic Jana Ambrožová.

Smlouvu o partnerství podepsali zástupci obou obcí už v roce 2005. Loni si tak připomínali desáté výročí. Francouzští partneři přijeli oslavovat do Lužic na hody. „V létě se pro změnu chystáme navštívit my je. V červenci tam pojedou dvě výpravy. Jedna složená z členů našeho Klubu česko-francouzského partnerství, kteří pojedou autobusem. Druhá výprava pojede štafetově na kolech," uvedla místostarostka.

Trasu dlouho 1 400 kilometrů chtějí cyklisté pokořit za pět dnů. Peníze získané na tuto akci od sponzorů poputují na podporu zdravotně postižených sportovců a dětí s rakovinou. „Zapojí se obec, Klub česko-francouzského partnerství a hlavně Josef Zimovčák s jeho nadací Na kole dětem," přiblížila Ambrožová.

DOMINIKA FLORIÁNOVÁ