Starosta Lubor Šimeček na hodonínském Dnu s Deníkem slíbil obyvatelům Hodonína nový vysavač na odpadky. Své sliby novinářům plní. Od druhého května je v provozu nový přístroj na vysávání drobných nečistot.

Tespra, která zajišťuje úklid města, jej pořídila za šedesát pět tisíc korun. „U přístroje se střídají dva lidé, kteří jsou seznámeni s jeho obsluhou. Používáme jej pro úklid pěší zóny na Dolních Valech, Národní třídy, Masarykova náměstí, Wilsonovy a Velkomoravské ulice, náměstí 17. listopadu a ulice Dobrovolského,“ uvedl vedoucí provozovny údržby komunikací Radek Juráček.

Pracovnice Tespry, která s přístrojem denně vysává nepořádek z hodonínských ulic, si nový vysavač pochvaluje. „Je to skvělá věc. Pracuje se s ním dobře, jen je celkem těžký, takže od něj bolí ruce,“ zhodnotila novinku Iveta Záhorová.

Vysavač stačí pouze na drobné odpadky. „Vysávám napadené listí, větvičky, filtry od cigaret, ale i papírky a sáčky,“ doplnila Záhorová. Psí exkrementy s tímto novým přístrojem však pověření pracovníci neuklízejí.

„Město po nás tuto službu nepožaduje,“ uvedl Radek Juřáček. Jeho tvrzení však místostarostka Milana Grauová vyvrátila. „Město požaduje úklid od všech nečistot, včetně psích exkrementů, takže tuto skutečnost prověříme, protože přístroj měl být pořízen na vysávání drobných odpadků i psích výkalů,“ vyjádřila se Grauová. Stejného názoru je i starosta Lubor Šimeček, který se podobně jako Grauová domníval, že přístroj k vysávání exkrementů slouží.

Kromě vysavače slíbil starosta, že na radnici zaměstná člověka, jenž bude hlídat pořádek ve městě. Na tu si právě Hodonští nejvíce stěžovali v anketě hodonínského Deníku. Od srpna by měla tato pozice podle starosty vzniknout v rámci nového oddělení údržby a veřejné zeleně.