„Zvýšení platů je pro obec určitě zátěží, potřebujeme investovat do jiných věcí. Lepší by bylo, kdyby starosty platil stát," řekl starosta Stavěšic Antonín Kozák.

Pokud novelu zákona schválí parlament, pro Stavěšice může jenom plat starosty představovat ročně více než devadesát tisíc korun navíc. Pokud je regionální politik uvolněný a nemá další zaměstnání, tak o jeho platu nemůže rozhodovat zastupitelstvo, což je i případ Stavěšic. Rozpočet obce je asi tři a půl milionu korun.

Představitelé menších obcí mají také problém s institutem neuvolněného starosty. Ti svou práci nemají jako hlavní pracovní poměr a často kromě vedení obce ještě pracují v jiném zaměstnání. „Ať jsem uvolněný či ne, musím udělat stejnou práci. A mzdy jsou postavené úplně jinde. Chodit do zaměstnání a starat se o obec, to nejde," poukázal starosta Malé Vrbky Josef Kadlčík. Také se přimlouvá za to, aby se na platech starostů podílel stát.

Větší města se s případnými dalšími výdaji poperou lépe. „Vůči rozpočtu města jde o zanedbatelnou částku," řekl kyjovský starosta František Lukl. Schválený rozpočet jedenáctitisícového Kyjova je přibližně dvě stě osmnáct milionů korun.

Jako předseda Svazu měst a obcí Lukl také srovnal práci na radnici a v soukromém sektoru. „Stačí se podívat na zodpovědnost, kterou dnes představitelé obcí mají. Jen objem peněz, se kterými nakládají, nebo počty osob, které zaměstnávají. To se pak dostáváme 
i na úroveň manažerů firem. Ohodnocení je však diametrálně odlišné," doplnil Lukl.

Novela zákona také znamená omezení počtu placených funkcí, nově mají být jenom tři. Tedy maximálně tři budou placené. „Nemám s tím problém. Omezit to mohou klidně i víc. Zvolení představitelé pracují pro blaho města, ale musí to být někde vykompenzované," řekla například Marta Hanáková z Hodonína.

Podle politologa brněnské Masarykovy univerzity Stanislava Balíka je dobře, že si starostové polepší. Vláda by se ale ve změnách měla zaměřit hlavně na středně velká města. „Taková funkce totiž vyžaduje opravdu zručného člověka. Za nízký plat a s velkou zodpovědností ji půjde dělat málokdo," vysvětlil.