Ty tvůrci složili nejen z figurek z papíru, dřeva či keramiky, ale také namalovali a nakreslili na plátna, desky nebo vytvořili jako dřevěné plastiky. „Zřejmě nejzajímavějším exponátem je betlém od Josefa Kozla z Frýdku-Místku umístěný v obřím samorostu,“ upozornil Zdeněk Šmýd z Turistické asociace Slovácko. Základ pro tento betlém autor objevil pod nejvyšší horou Moravy, Pradědem.

Betlémy se podařilo vystavovatelům získat od sběratelů nebo od samotných tvůrců. Celkem tady bude k vidění pětapadesát exponátů. Velkou část z nich tvoří papírové betlémy. „Při posledním ročníku výstavu navštívilo více než tisíc lidí,“ připomněla kurátorka Běta Švancerová.

Ta upozornila také na některé z nejzajímavějších unikátů, jako jsou papírový chrámový nebo na pestrobarevný Vážecký beltém od Jana Hány. „Součástí jednoho betlému jsou dokonce figurky staré devětasedmdesát let. Pan Horák říkal, že tyto figurky dostal od tatínka, když mu byly tři roky. Dnes má dvaaosmdesát,“ prozradila kurátorka. Některé betlémy jsou dokonce dílem rukou přímo domácích hodonínských tvůrců.

Výstava betlémů v Regionálním centru v Hodoníně. | Video: Deník/Petr Turek

Výstava se poprvé zájemcům otevře tuto neděli, a potrvá až do dvaadvacátého prosince. „Otevřeno bude od devíti do osmnácti hodin,“ doplnil kurátor Jiří Hiršl.

Expozice betlémů je sice v Hodoníně už letitou tradicí, ale není k vidění každoročně. Minulý ročník výstavy se uskutečnil sice ještě v minulém roce, ale ten předchozí už v roce 2017, a to na jiném místě. Vstupné na výstavu bude dobrovolné. Expozici budou od desátého prosince doplňovat ve stejné budově dílničky pro děti.