MICHAELA RYBECKÁ

Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout ukázky hudebních nástrojů nových i starších, jejich rozpracované části a výrobní postupy, seznámí se s některými technologiemi a nejvýznamnějšími tuzemskými výrobci. Výstava představí anatomii a historii především klasických nástrojů. Uvidíte rozpracované housle, pianina, ale i dechové dřevěné a žesťové nástroje.

Zajímavá jistě bude i sbírka známých elektrických kytar a baskytar Jolana. Představí se zde i některé originální nástroje jako například velký dechový nástroj cornofon, vyrobený ve firmě Amati Kraslice. Pro zájemce bude připraven interaktivní hudební koutek, kde si budou moci některé nástroje vyzkoušet, a videodokument o výrobě nástrojů. Na výstavě se budou podílet naši tradiční výrobci nástrojů jako jsou Amati – Denak, V. F. Červený, Josef Lídl, Strunal, Furch a další, jejichž historie a současnost zde bude prezentována prostřednictvím textů, fotografií i samotných hudebních nástrojů.

Jedná se často o výrobce s mnohaletou výrobní tradicí, kteří využívají tradiční zručnost a dovednost svých zaměstnanců ve spojení s moderními technologiemi.

Dozvíte se, že tradice výroby hudebních nástrojů v českých zemích je doložena už ve 14. století a že čeští výrobci hudebních nástrojů vždy patřili ke světové špičce. Představena bude také historie a současnost prodejny hudebních nástrojů Jedlička a dozvíte se i zajímavosti o někdejší hodonínské firmě Antonína Jandy, jehož opravna a výrobna hudebních nástrojů byla svého času známá v celém kraji.

Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 3. 6. 2011, po ní bude v 19:30 následovat koncert Kanaďana Edwarda Powella, který je považován za jednoho z nejlepší světových hráčů ve hře na indický hudební nástroj – sitár a bezpražcovou akustickou kytaru a sám je také výrobcem několika originálních hudebních nástrojů. Vstupenky je možné zakoupit na místě před začátkem koncertu v sále Evropa.

Výstava bude otevřena až do 31. 8. 2011.