„Tak se to konečně povedlo. Téměř po roce jsem dal konečně dohromady fotky, mapy a artefakty,“ usmíval se student robotiky, který o loňských prázdninách urazil čtyři a půl tisíce kilometrů na kole.

Projel Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Bulharsko, Turecko, Gruzii, Ukrajinu a Polsko. Většinu po onemocnění kamaráda Michala Hampla sám. „Chtěla bych Matějovi poděkovat za to, jakým způsobem reprezentuje naše gymnázium,“ řekla jeho ředitelka Marie Zálešáková. Právě aula hodonínského gymnázia hostí výstavu fotografií, stránek cestovního deníku, map, mincí a další věcí, které připomínají dobrodružnou cestu. „Skoro všechny mapy se kupovaly po cestě. Na výstavu jsem měl trochu problémy sehnat takový počet map, takže jsem musel některé okopírovat,“ přiblížil přípravu výstavních materiálů Balga.

Ten v nejbližší době novou cyklistickou výpravu nechystá. „Letos jedu jenom tak rekreačně na dva týdny s přítelkyní stopem do Rumunska a pak možná s partou na Krym. Ale rozhodně to nebude nic tak velkých rozměrů, jako minulý rok,“ ujistil student Českého vysokého učení technického v Praze.

Na kolo tak zatím usedá prach a duše ztrácí téměř veškerý vzduch. To se ale možná za pár let změní. „V hlavě se mi rodí ještě velkolepější projekt, jenom budu muset dodělat aspoň bakaláře. Za dva roky ale sedlám kolo znovu a plánuju dojet tentokrát až do Číny. A to asi přes Pákistán a Indii,“ dodal Matěj Balga.