Byl čtvrtek sedmnáctého listopadu 2011 a manželé Miroslav a Hana Hrbáčkovi z Louky sledovali večerní televizi. Kolem jedenadvacáté hodiny za nimi přiběhl syn Ondřej s otázkou, jestli také uslyšeli ránu.

„Podívali jsme se z balkonu a uviděli kamion, který začínal hořet. Neváhali jsme, oblékli se, vzali lékárničku, mobil a hasicí přístroj a utíkali ke kamionu,“ připomněl listopadový večer Miroslav Hrbáček.

Na místě rodina zjistila, že v kabině převrácené hořící cisterny je zaklíněný jedenadvacetiletý mladík. Poté vše nebralo rychlý spád.

„Hasicím přístrojem, jsem rozbil čelní sklo a pokusil se řidiče vyprostit. Žena už po cestě z domu volala linku 112 a popisovala, co se stalo. Nevzali jsme si ale světlo, vše bylo ozářené jen plameny,“ popsal situaci Hrbáček. Že by mohl i s ženou a synem přijít kvůli hořící kabině o život, neřešil. „Důležité pro nás bylo jediné, zachránit řidiče,“ doplnila manžela Hana Hrbáčková.

Zásluhy rodina přikládá i mladíkům z Velké nad Veličkou, kteří kolem projížděli a místo osvítili reflektory. „Řidiče se nám nakonec podařilo vytáhnout. Syn sice po celou dobu zkoušel požár uhasit, ten už byl ale natolik silný, že ho pouze utlumil. I s řidičem jsme se dostali do bezpečné vzdálenosti a manželka se synem ho ošetřili,“ doplnil. Celá událost přitom netrvala ani deset minut.

Mladík z ní vyvázl díky včasné pomoci pouze s lehkými zraněními. „Na první pohled byl pouze pořezaný na ruce a hlavě a bylo vidět, že je v šoku,“ doplnila Hrbáčková. Na otázku, jestli měli strach, odpověděla, že přirozeně ano. Nad tím, co se mohlo stát, či zda šlo událost řešit lépe, začali ale zpětně přemýšlet až v momentě, kdy se o vše postarali hasiči, policisté a záchranáři.

Jejich statečnosti ve čtvrtek ocenila Česká pojišťovna, která společně s Policií České republiky uděluje už osmým rokem vždy jen jednou ročně cenu Gentleman silnic.

„Jde o ocenění motoristům i chodcům, kteří nebyli lhostejní vůči svému okolí. Gentlemanem silnic se stává ten, kdo osobně přispěje k záchraně života nebo jiným způsobem pomůže ostatním při závažné dopravní nehodě,“ sdělil mluvčí České pojišťovny Jan Marek s tím, že od roku 2004, kdy se ocenění uděluje, si ho převzalo již dvaasedmdesát lidí. „Ocenění si velmi vážím a potěšilo mě, že si vůbec druzí lidé všimli. Pro něj jsme to ale nedělali. Sama jezdím autem a kdyby se něco podobného stalo mě, byla bych ráda, kdyby mi někdo pomohl,“ vyznala se Hrbáčková.

Podle vedoucího dopravního inspektorátu v Hodoníně Lubomíra Fridricha pomoci lidí při dopravních nehodách ubývá.

„Také proto si vážíme toho, že rodina Hrbáčkova šla s nasazením vlastního života zachraňovat někoho jiného. Na okrese sice jsou případy, kdy pomohl člověku řidič z okolo projíždějícího automobilu, je to ale ojedinělý jev. Lidé situaci řeší spíš tak, že zavolají na tísňovou linku a čekají, až někdo přijede,“ popsal zkušenosti s řidiči Fridrich.